Spolek Prázdné domy pořádá pravidelné vycházky, kde ukazuje zájemcům opuštěné budovy.
Foto: Radomír Kočí
Chodíme kolem nich a mnohdy si jich ani nevšimneme. Neobydlené budovy nejsou pouze rozpadlé domy na okrajích měst, upozorňuje spolek Prázdné domy. Pro své okolí představují zátěž a problémy. A mnohdy chátrají cenné historické stavby.

Spolek Prázdné domy začal tím, že jsem dokumentoval opuštěné objekty pro Urbex.cz, věnoval jsem se průzkumu opuštěných obytných a průmyslových prostor," vypráví zakladatel Radomír Kočí. Na Facebooku poté narazil na výzvu, v níž Petr Zeman sháněl lidi, kteří by mapovali prázdné domy po celé České republice. "Petra jsem v té době znal a jeho nápad byl přesně to, co jsem chtěl dělat. Člověk zjistí, že opuštěné domy jsou opravdu všude," vysvětluje.

Opuštěné budovy pro své okolí mnohdy představují potíže – přitahují například bezdomovce a vandaly a snižují hodnotu okolních nemovitostí. Jejich využití nepomáhají ani neustále vznikající nové zástavby. Spolek Prázdné domy mapuje, kolik nevyužitých staveb je a kde se nachází. Už třetím rokem spravuje internetovou databázi, kde si každý může dohledat, jaké opuštěné objekty se v jeho okolí nacházejí, nebo takovou budovu sám přidat.

Databáze nyní obsahuje přibližně dva tisíce prázdných domů. U každého z nich se spolek snaží zjistit příčinu jeho stavu. "Důvody chátrání jsou různé, buď jsou to táhlá dědická řízení a soudní spory, nebo je majitel ze zahraničí a o objekt se nestará," uvádí příklady Kočí. Do seznamu tvůrci ukládají objekty, které jsou buď hlídané, nebo sice veřejně přístupné, ale není v nich nic, co by se dalo zničit nebo ukrást.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.