Spolek Prázdné domy pořádá pravidelné vycházky, kde ukazuje zájemcům opuštěné budovy.
Foto: Radomír Kočí
Chodíme kolem nich a mnohdy si jich ani nevšimneme. Neobydlené budovy nejsou pouze rozpadlé domy na okrajích měst, upozorňuje spolek Prázdné domy. Pro své okolí představují zátěž a problémy. A mnohdy chátrají cenné historické stavby.

Spolek Prázdné domy začal tím, že jsem dokumentoval opuštěné objekty pro Urbex.cz, věnoval jsem se průzkumu opuštěných obytných a průmyslových prostor," vypráví zakladatel Radomír Kočí. Na Facebooku poté narazil na výzvu, v níž Petr Zeman sháněl lidi, kteří by mapovali prázdné domy po celé České republice. "Petra jsem v té době znal a jeho nápad byl přesně to, co jsem chtěl dělat. Člověk zjistí, že opuštěné domy jsou opravdu všude," vysvětluje.

Opuštěné budovy pro své okolí mnohdy představují potíže – přitahují například bezdomovce a vandaly a snižují hodnotu okolních nemovitostí. Jejich využití nepomáhají ani neustále vznikající nové zástavby. Spolek Prázdné domy mapuje, kolik nevyužitých staveb je a kde se nachází. Už třetím rokem spravuje internetovou databázi, kde si každý může dohledat, jaké opuštěné objekty se v jeho okolí nacházejí, nebo takovou budovu sám přidat.

Databáze nyní obsahuje přibližně dva tisíce prázdných domů. U každého z nich se spolek snaží zjistit příčinu jeho stavu. "Důvody chátrání jsou různé, buď jsou to táhlá dědická řízení a soudní spory, nebo je majitel ze zahraničí a o objekt se nestará," uvádí příklady Kočí. Do seznamu tvůrci ukládají objekty, které jsou buď hlídané, nebo sice veřejně přístupné, ale není v nich nic, co by se dalo zničit nebo ukrást.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.