Jiří Zídek
Foto: Matej Slávik
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Bylo mu tehdy dvacet. Žil ve velkém cizím městě v zámoří, do kterého se dostal díky své vysoké postavě, výborným předpokladům pro vrcholový basketbal a nabídce stipendia. Každé ráno časně vstával, aby stihl hodinový individuální trénink, při kterém pokaždé pětsetkrát vystřelil na koš. Poté spěchal do školy, aby pak odpoledne a večer znovu trávil tréninkem a učením. Za čtyři roky života ve městě andělů nebyl ani na jedné párty a všeobecně platil za podivína, jenž však drží život ve svých rukou a ví, kam směřuje.

Vyplatilo se. Po dvou letech vysedávání na střídačce špičkového univerzitního týmu UCLA se ve třetí sezoně prosadil a v poslední, čtvrté, dokonce zvítězil na celonárodním univerzitním šampionátu. Pro nás Čechy není tak jednoduché pochopit, jaký význam má takový titul pro Američany, a tak se aspoň spokojme s konstatováním, že jistě větší, než kdyby se v basketbalu stal mistrem světa. Ani to však nebyl konec jeho hvězdné kariéry. Později byl draftován do nejlepší soutěže světa, kterou hrál tři roky, a po návratu do Evropy zvítězil i v nejlepší evropské klubové soutěži zvané Euroliga. A v čem se tenhle člověk odlišuje od jiných úspěšných sportovců? Především tím, že současně vystudoval jednu z nejprestižnějších univerzit světa a dnes je víceprezidentem velké basketbalové organizace.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.