Dcera velkoměsta - Kamil Lhoták.
Foto: archiv galerie

Knížku Kamil Lhoták − Obrazy nemám na nočním stolku. Knížky velkých umělců jsou velké, tahle váží určitě pár kilo, a když ji rozložím, měří bez dvou centimetrů půl metru, na výšku 33 centimetrů, takže ji pokládám na pracovní stůl. Není tam sama. V roce 2014 vyšla totiž stejně rozsáhlá publikace Kamil Lhoták a kniha, v roce 2015 monografie Kamil Lhoták − Grafické dílo v kontextu ostatní tvorby. Na Obrazy, jež jsou vrcholem malířova díla, se čekalo do konce loňského roku, jednak knihu vlastním nákladem vydal Libor Šteffek, jednak ji sám napsal. Co k tomu poznamenat? Především se sluší smeknout, neboť je to svého druhu monumentální počin, zvláště když víme, že už předtím díky němu vznikla kniha zabývající se Lhotákovými grafikami.

Zásadním počinem je množství reprodukovaných obrazů, které překročilo sedm stovek, stejně jako jejich precizní soupis − od Nákladních parníků z roku 1930, kdy bylo malíři osmadvacet, až po Červený objekt, který namaloval olejovými barvami na plátno v roce 1984. Kdo chce Lhotáka poznat, nabízí se mu skvělá příležitost. A to samé platí pro jeho sběratele, protože opravdový sběratel se bez detailního poznání neobejde, v opačném případě mu hrozí, že se nechá napálit.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.