Snímky zachycené analogovou technikou pořídil Jan Svatoš během expedice „po stopách Johnsonových“ v roce 2010, na níž ho v roli kameramanky doprovázela jeho žena Romi.
Foto: Jan Svatoš
Dva američtí dokumentaristé před sto lety objevovali pro západní svět Afriku. Jejich zapomenutý příběh zmapoval poprvé v celovečerním dokumentu český filmař Jan Svatoš.

Letecké záběry stád žiraf a slonů čítající stovky, možná i tisícovky kusů podkresluje podmanivá hudba. Divák má na okamžik možnost dojmout se nad faktem, že tolik zvířat pohromadě v Africe už dávno není k vidění. Pak se atmosféra vyprávění odlehčí a na plátně se objeví snímek, na kterém běží rozzuřený nosorožec přímo proti objektivu. Doprovází ho komentář: "Zdá se, že zdejší zvířata mají k fotoaparátu dvojí vztah: Buď utíkají před ním, nebo přímo na něj."

Draze vykoupený postřeh si poznamenal fotograf, kameraman a spisovatel Martin Johnson, který se svou ženou Osou patřil k průkopníkům přírodopisného filmu. Po první cestě do Oceánie, kde nechybělo mnoho, aby se oba američtí cestovatelé stali vinou nedorozumění večeří tamních lidojedů, se vydali v roce 1921 na černý kontinent.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.