V rámci soutěže v letech 1926–1927 se objevil dokonce návrh "prohnat" Nuselský most skrze sérii devíti věžových obytných domů.
Foto: Zdroj: Praha nepostavená
Průkop Letnou, mrakodrap vedle Národního divadla nebo Nuselský most procházející devíti věžáky. I tak mohla Praha vypadat. Nevypadá. Někde díkybohu, jinde bohužel.

"Léta míjí, asanační třída dostavěna skoro úplně, postaven i most, jediný na světě ústící proti stráni, bez pokračování," píše trpce po vzniku Československa vlivný architekt Antonín Balšánek. Stěžuje si na fakt, že se ani po 20 letech diskusí nepodařilo Letnou buďto podkopat tunelem, nebo přetnout průkopem a Pařížská třída s Čechovým mostem nemají kam pokračovat. A to ještě Balšánek nevěděl, že nekonečné zvažování možností a stohy nezrealizovaných návrhů budou typické i pro první republiku a zrovna příběh Letné zůstane s otevřeným koncem. 

Praha nepostavená

Jak se architekti vypořádali s pojetím nově vybudovaných nábřeží, dopravní otázkou nebo vyjádřením národní hrdosti po vzniku samostatného státu? Tím se zabývá obsáhlá publikace doplněná množstvím dobových návrhů, kterou vydalo nakladatelství ČVUT. Materiály na ni sbírala Klára Brůhová převážně z dobových architektonických časopisů a archivů. Přestože se jedná o disertaci, je psaná jazykem srozumitelným i laikům. Stejné téma nicméně autorka zpracovala ještě jednou, a to spíše formou průvodce po nezrealizovaných stavbách v jednotlivých čtvrtích. Dobová obrazová dokumentace bude tentokrát doplněna o výtvarné 3D vizualizace. Kniha s názvem Pražské vize vyjde letos na jaře ve vydavatelství Paseka.

"Debaty se za první republiky táhly poměrně dlouho, což byl jeden z důvodů, proč se řada věcí nestihla zrealizovat. Na jednu stranu to ale bylo i dobře, protože se tehdy neukvapovali a za deset let nezjistili, že udělali chybu," zamýšlí se vystudovaná architektka a historička umění Klára Brůhová. O nerealizovaných pražských stavbách konce 19. a začátku 20. století publikovala v závěru loňského roku čerstvě obhájenou disertační práci. "Tenkrát se běžně vypisovaly otevřené soutěže, kam se mohl přihlásit víceméně každý, a ti, kteří o nějakém území rozhodovali, dostali širokou plejádu nejrůznějších nápadů," upozorňuje mladá vědkyně.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.