Pohřeb Jána Kuciaka ve slovenském Štiavniku, 3. března 2018
Foto: Profimedia
Rekonstrukce případu, který změnil Slovensko. Jaký byl první zavražděný novinář v dějinách země a proč zemřel i se svou snoubenkou?

Domek Jána Kuciaka stojí uprostřed dlouhé ulice. Když tudy teď přejede auto nebo kráčí neznámý chodec, místní jej ostražitě pozorují. V den, kdy na konci vesnice Veľká Mača, vzdálené 40 minut jízdy východně od Bratislavy, padly dva smrtící výstřely, si prý ale nikdo ničeho podezřelého nevšiml. Někdo však musel vejít do stavení a nejdříve jednou ranou do hlavy zastřelit reportérovu přítelkyni Martinu Kušnírovou. V té chvíli seděla v kuchyni u počítače. A o několik okamžiků později na schodech do sklepa druhou ranou mířenou do hrudi vrah zabil jejího snoubence.

Ulice, kde se zákeřná vražda, či spíše chladnokrevná poprava stala, končí v polích, označena je dvojjazyčnou cedulí: "Brezová ulica − Nyírfa utca". Mateřštinou většiny obyvatel obce je totiž maďarština. "Byli to milí lidé. Ona mě zdravila maďarsky. Domek koupili v létě a udělali na něm hodně práce. Vyslýchali mě četníci, ale já nic neviděla. Že on byl novinář, jsem se dozvěděla až z televize. Od té doby se třesu. Celý život měli před sebou," vzlyká sousedka Rozálie Zamborská, která přišla k domu zavražděných zapálit svíčku.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.