Dorotheum v sobotu 10. března nabídne v pražském Radisson Blu Alcron Hotelu více než 350 položek. Již tradičně jsou v jeho katalogu velkoformátové poválečné akryly venuší Ladislava Sutnara ze sbírky umělcovy rodiny, tentokrát dokonce čtyři (vyvolávací ceny 300 a 750 tisíc korun). Raritou bude kubizující Zátiší s kytarami téměř zapomenutého malíře a grafika Rudolfa Krajce (150 tisíc Kč), žáka Maxe Švabinského a Františka Tavíka Šimona, jehož díla trh nabídl naposledy před osmi lety. Budou se dražit i jeho grafiky, z toho několik konvolutů. Sběratelé mohou usilovat také o sochy a reliéfy Olbrama Zoubka v různých cenových relacích. Ze starého umění pak třeba o malbu Norberta Grunda Před hořícím městem (160 tisíc korun).

Večerní aukce Galerie Pictura proběhne ve středu 14. března ve Velkopřevorském paláci. Řadu grafik a kreseb umělců jako Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Tichý, Cyril Bouda a další nabídne s vyvolávacími cenami od 500 Kč. Najdeme zde také práce Josefa Váchala, poslední výtisk dřevořezu Kloaka ulic z roku 1913 (150 tisíc Kč), nebo Vojtěcha Preissiga (akvatinta Krajina s dubem před bouří, 60 tisíc Kč). Z maleb nejspíš zaujme obraz velmi zřídka draženého krajináře Aloise Bubáka Jezero v horách z roku 1870 (380 tisíc Kč), temperamentně nahozený olej Piknik Aloise Kalvody z roku 1907 (60 tisíc Kč), oboustranná malba Karla Špillara Z Onivalu datovaná 1904 (90 tisíc Kč) nebo vystavovaný raný obraz Williho Nowaka Snídaně (380 tisíc Kč). Z poválečných pak plátno Jaroslava Paura Mikrokosmos z roku 1971 (165 tisíc Kč).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se