Klika, kterou Stanislav Fiala navrhl ke všem dveřím pražského paláce Drn.
Foto: Petr Jehlík

Prozradím něco ze svých plánů. Chystám se podat obsáhlou informaci o nové budově na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze, kterou pokládám v mnoha ohledech za výjimečný architektonický počin. Se zveřejněním zprávy však počkám na vegetační období, protože Drn, jak se tento palác trefně jmenuje, na sobě nese spoustu zeleně, která se ovšem teprve dostane ke slovu. Stavba bude hotová, až její vegetace rozkvete, do té doby jen spěje k vrcholu! Svou nedočkavost však mohu zkrotit pojednáním o zvláštní designérské drobnosti, která kvalitu tohoto moderního domu velmi přesvědčivě dokumentuje: jak známo, celek se skládá z detailů. Je to tak jednoduché. Čím kvalitnější detaily dům má, tím silnějším se stává.

A Drn má kliku. Mít kliku znamená mít štěstí: naše drahá čeština tohle rčení bez pardonů převzala z německého rčení "das Glück haben" s tím, že slovo Glück přeonačila − či spíše zkomolila − na slovo klika. V případě Drnu to platí jakožto metafora i skutečnost. Architekt Stanislav Fiala totiž vymyslel originální kliku, jíž je rozlehlý dům vybaven. Je to klika v pravém slova smyslu, s její pomocí se otevírají všechny dveře, a že jich jsou zde určitě… desítky. Zároveň mají investoři kliku, že oslovili právě Stanislava Fialu, protože se jedná o architekta, který svou profesi drží v uměleckých sférách dalece překračujících pouhou užitkovost stavby. Pohybovat se v jeho domech bývá zážitkem s překvapením, ostatně určitě to není poprvé, co to zmiňuji.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.