Zpěvák a skladatel Michal Prokop
Foto: Libor Fojtík
Michal Prokop skládá písně na texty básníků a rád si také čte příběhy hudebníků. V poslední době však s kolegy muzikanty také rád vzpomíná.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Jedna je životopis Alice Herzové-Sommerové, významné pražské židovské pianistky. Příběh téhle dámy, která koncertovala i v Terezíně, po válce emigrovala do Izraele a pak do Londýna, je fascinující kronikou 20. století se všemi jeho hrůzami i s úžasnou silou hudby, která jí umožnila vše překonat. Zemřela ve 110 letech, jako nejstarší člověk přeživší holokaust. Knihu napsali Melissa Müllerová a Reinhard Piechocki. Autorem druhé knihy je Ondřej Bezr, jde o třetí, rozšířené pokračování rozhovoru s Vladimírem Mišíkem, nazývá se Byl jsem dobrej. To vzpomínání je mi blízké, možná proto, že už začínáme všichni trochu bilancovat. Vůbec, k životopisným knížkám kolegů z domova i ze světa se obracím v poslední době rozhodně víc než k beletrii.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Karla Poláčka. Vlastním celé jeho dílo a rád se vracím zvláště k citacím. Byl to mistr češtiny maloměstských lidiček z předválečného období. Tyhle hlášky jsme si naposledy vyměňovali s dalším znalcem jeho díla − publicistou Vojtou Lindaurem, když jsme spolu dělali rozhovor k mým sedmdesátinám. Bohužel s Vojtou už si žádnou poláčkovskou hlášku nevyměním − nedávno zemřel.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.