Haruna Honcoop natočila film o socialistické architektuře. Do toho zkoumá fungování cenzury v Číně. Lokace: restaurace Miyabi.
Foto: Libor Fojtík
"Po parlamentních a prezidentských volbách si myslím, že je stav demokracie dospěl k bodu mrazu," říká. A jako Češka s japonskými kořeny přemýšlí, co proti tomu může podniknout.

Objednala si matcha latte a hned jsme byly v Tokiu. Anebo to po Tokiu v té malé cukrárně na Betlémském náměstí na chvíli zavonělo. Není divu. Vlastní ji bratr Haruny Honcoop, a i když hlavním artiklem jsou tam sladké donuty, stejně je tu Japonsko přítomno. Nebo mně se to alespoň zdálo a na něj jsem se také chtěla zeptat nejdříve. Ale nezeptala jsem se. Než nám to krásně zelené latte přistálo na stole, došlo mi, že tahle mladá, energií nabitá filmařka má nohy pořádně toulavé a zajímavá témata si hledá po celém světě. To dokazuje koneckonců i úspěšný experimentální film Na věčné časy, který měl premiéru loni na podzim a v němž zmapovala osobitým způsobem poválečnou architekturu socialistické éry ve východní Evropě.

V průběhu posledních pěti let kvůli tomu s batohem a kamerou procestovala jedenáct bývalých socialistických zemí − točila v Moskvě, Berlíně, Bratislavě, Budapešti nebo Bukurešti a také v početných dalších městech v Polsku, České republice, Srbsku, Kosovu a Albánii i v Bulharsku. A přitom si ještě stihla "střihnout" filmovou etudu o jednom panelovém domě v pražském Ládví a také třeba emotivní dokument o současných česko-čínských vztazích. O Číně jsme si nakonec také povídaly nejdéle.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.