Jarní čtení
Foto: archiv
Velký knižní čtvrtek přinesl 15. března řadu novinek. Zajímavé knihy ale vycházejí každý den.

Václava Jandečková:
Falešné hranice
Argo

Příběhy Akce "Kámen" 1948−1951, to je podtitul knihy, v níž známá badatelka vysvětluje princip a zákulisí výjimečně důmyslné manipulace ze strany Státní bezpečnosti. Ta neváhala vymýšlet a organizovat speciální pasti na někdejších československých hranicích, do nichž lákala předem vytipované odpůrce režimu. Akce Kámen − to jsou falešné hraniční čáry, celnice a úřadovny americké vojenské kontrarozvědky a také stovky zničených životů. Dosud nepublikované archivní materiály autorka konfrontuje s pozdějšími výpověďmi svědků, a tak prostřednictvím osudů konkrétních obětí interpretuje postupy tajné policie po únoru 1948.

Jiří Křižan:
Stín
Knihovna Václava Havla

"Ty jsi byl moc malý, když tobě oběsili tátu a mně syna, když to tvoji matku zabilo a zůstali jsme sami. Já moc starý a ty děcko…" Jiří Křižan napsal působivý příběh o osiřelém venkovském chlapci a jeho dědovi, když už sám moc dobře věděl, jaké to je, být "nepřítelem komunistického státu". Jeden z nejosobitějších českých filmových scenáristů, zakládající člen Občanského fóra a poradce Václava Havla se v roce 1997 vrátil domů a ujal se hospodaření na statku, který dostal zpět v restituci. Vydání své prvotiny se ale nedožil.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.