Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Ayn Randová − Zdroj, Paul Shepheard − Pěstěná divočina, Leonard Koren − Wabi-sabi. Především Zdroj mě zasáhl. Román, který vyšel ve Spojených státech už v roce 1943, je nesmírně aktuální. Hlavní hrdina je − kupodivu − architekt. Je to kniha o morálce, o manipulaci společnosti médii a ideologiemi a na druhé straně o hodnotách a odpovědnosti jedince za vlastní směr života. Pro Evropana někdy těžko pochopitelný postoj, ale dnes silně inspirativní.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Často se vracím ke knize Mrtvá dráha od Alexandra Pobožije. Pojednává o zcela zbytečné stavbě železnice, kterou nakázal Stalin na dálném ruském severu a na níž pracovali především vězni z gulagů. Kniha vyšla v roce 1966, já ji zdědil po dědovi, který v ní zanechal spoustu poznámek. Z nich je patrné, že v době svého nedobrovolného pobytu ve Vorkutě v 50. letech 20. století musel mít jako železniční projektant k této stavbě blízko. Nestihl mi to vše povědět, tak alespoň tady nacházím jeho poselství. Neveselé čtení.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Zasáhli mě Dva divoši od Ernesta Thomsona Setona. Blesk z čistého nebe. Začal jsem si skicovat přírodu, chtěl jsem se stát přírodovědcem, ale dopadlo to jinak. Nelituji, vztah k přírodě je zásadní v každém tvůrčím oboru.

Jakou knihu ze svého oboru byste rád doporučil čtenářům?

Knihu kolegy Michala Kohouta − Forma sleduje smysl / na okraj architektury. Je to lidská a otevřená zpověď, vyslovuje názor na řadu témat, kterými se architekt dennodenně prokousává v českém prostředí. Je inspirativní a odvážná, ilustrovaná autorem. Čirá radost.

Kterou knihu v tomhle životě ještě musíte přečíst?

Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna. Dlužím to dědovi.

Kterou autorku byste rád pozval na skleničku? 

Ayn Randovou, autorku Zdroje. Zajímalo by mě, proč svůj názor na morálku prezentuje právě skrz naši profesi. Jak říkával Frank Lloyd ­Wright: "Na rozdíl od doktorů architekti nemohou své omyly pohřbít a to je vážné:-)"

Vím, že rád plachtíte. S kterým autorem byste se nebál vydat na cestu kolem světa?

S Richardem Konkolským, což je první Čech, který obeplul sám zeměkouli na plachetnici a napsal o tom řadu knih. Díky jeho zkušenosti bychom asi neztroskotali, ale poklidně pluli a to by mě opravdu bavilo. Hovořili bychom o moři, lodích, hvězdách, přírodě a tak. Prostě o životě na téhle krásné planetě.

jarvis_5ab399ce498ed5ea339d07f2.jpeg
Co čte architekt Boris Redčenkov
Foto: archiv