Architekt Boris Redčenkov
Foto: archiv Borise Redčenkova
Boris Redčenkov se svými kolegy z ateliéru A69 žije hlavně architekturou a o ní si také čte. Ale nejen o ní.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Ayn Randová − Zdroj, Paul Shepheard − Pěstěná divočina, Leonard Koren − Wabi-sabi. Především Zdroj mě zasáhl. Román, který vyšel ve Spojených státech už v roce 1943, je nesmírně aktuální. Hlavní hrdina je − kupodivu − architekt. Je to kniha o morálce, o manipulaci společnosti médii a ideologiemi a na druhé straně o hodnotách a odpovědnosti jedince za vlastní směr života. Pro Evropana někdy těžko pochopitelný postoj, ale dnes silně inspirativní.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Často se vracím ke knize Mrtvá dráha od Alexandra Pobožije. Pojednává o zcela zbytečné stavbě železnice, kterou nakázal Stalin na dálném ruském severu a na níž pracovali především vězni z gulagů. Kniha vyšla v roce 1966, já ji zdědil po dědovi, který v ní zanechal spoustu poznámek. Z nich je patrné, že v době svého nedobrovolného pobytu ve Vorkutě v 50. letech 20. století musel mít jako železniční projektant k této stavbě blízko. Nestihl mi to vše povědět, tak alespoň tady nacházím jeho poselství. Neveselé čtení.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.