Fotograf Josef Koudelka
Foto: Jakub Plíhal
Stal se archetypem nezávislého umělce. Vyprávějí se o něm příběhy, historky. Je považován za člověka, který se nezaprodal, nedělá kompromisy a dosáhl nejvyšších met.

Pro fotografy je Josef Koudelka vzorem, k němuž vzhlížejí. Chtějí být jako on, někteří se i tak oblékají a používají stejný fotoaparát. Ale to nestačí. I když on sám rezolutně tvrdí − a vypadá při tom přesvědčivě −, že pro něj je fotka jenom kus potištěného papíru, jeho tvorba se vyznačuje něčím, co přesahuje běžné kategorie. Je nadčasovým, univerzálním poselstvím o lidech a světě.

V Uměleckoprůmyslovém museu jej po tiskovce k výstavě Návraty obklopilo několik desítek novinářů, fotografů, kameramanů. Čekali, až se objeví mezi svými díly. Cvakají mechanismy aparátů. Josef Koudelka stojí před jednou z fotografií, které udělal během srpnové okupace v osmašedesátém. Jsou na ní dva mladíci s vlajkou před budovou Československého rozhlasu. Jeden obraz za milion slov.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.