Politolog Nikola Schmidt chce pomocí národní strategie zařídit, aby Česko nezůstalo mimo vesmírný byznys a zapojilo se do ochrany planety.
Foto: Tomáš Tesař
Rozjížděl dva start-upy, pak se vrhl na studium mezinárodních vztahů. Teď bude politolog Nikola Schmidt vytvářet národní strategii planetární obrany pro Českou republiku.

Všichni to známe ze sci-fi filmů. K planetě Zemi se blíží přes půl kilometru velký asteroid. Neví se přesně, kam dopadne, ale je jasné, že by vymazal Evropu z mapy světa od Portugalska po Ural, pokud by se do ní trefil určitou rychlostí. "Asteroid o podobné ničivé síle prolétl v blízkosti Země v roce 2015. Bylo to ve vzdálenosti zhruba 480 tisíc kilometrů, což je nebezpečně blízko, protože již byl silně přitahován naším gravitačním polem, navíc byl neobvykle rychlý. Věděli jsme o něm jen tři týdny před průletem," podotýká Nikola Schmidt, který se problematice planetární obrany věnuje poslední tři roky.

Zatímco ve skutečnosti tento asteroid Zemi naštěstí minul, v našem scénáři se dál řítí k modré planetě. Lidstvo má na to, aby zabránilo srážce, málo času, nicméně je v jeho technických možnostech vesmírné těleso odklonit nebo zneškodnit. Jak se státy zachovají? Rada bezpečnosti OSN není schopná se usnést, jeden ze stálých členů rozhodnutí blokuje využitím práva veta. Role spasitele se proto ujímají Spojené státy bez ohledu na mezinárodní právo, protože jsou připravené. Do blízkosti asteroidu vyvezou nukleární nálož, ta ho v bezpečné vzdálenosti od Země odkloní, samozřejmě za minutu 12, a všichni se radují. Konec, titulky, ani jedno oko v kině nezůstává suché.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.