Pavel Gruber řídí českou kancelář Lékařů bez hranic.
Foto: archiv Lékaři bez hranic

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Horu duše od Gaa Xingjiana a jsem tou knihou úplně uhranutý. Je to jiná literatura než evropská, nemá lineární příběh, ale úplně člověka pohlcuje a otevírá před ním Čínu a její ohromnou rozmanitost i dějiny. Nedávno jsem také dočetl knihu Americký císař od Martina Pollacka a vřele doporučuji. Skvěle ukazuje, jak jsme i my Evropané z východní části kontinentu byli před 100 lety v pozici migrantů, jak dokonale fungoval na migraci napojený byznys a jakou míru obav a kritiky tato příchozí vlna vyvolávala v Americe. Paralela s dneškem je fascinující.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

A. A. Milneho díky Medvídkovi Pú. Miloval jsem tu knížku jako dítě a snad ještě více jako dospělý − s radostí se k ní vracím s každým dítětem a už se těším na vnoučata, protože budou dobrou záminkou se k ní opět vrátit. Nacházím v ní odpovědi na všechny otázky, které před nás život klade, a postava skeptického Ijáčka je jednoduše geniální.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.