Pavel Gruber řídí českou kancelář Lékařů bez hranic.
Foto: archiv Lékaři bez hranic

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Horu duše od Gaa Xingjiana a jsem tou knihou úplně uhranutý. Je to jiná literatura než evropská, nemá lineární příběh, ale úplně člověka pohlcuje a otevírá před ním Čínu a její ohromnou rozmanitost i dějiny. Nedávno jsem také dočetl knihu Americký císař od Martina Pollacka a vřele doporučuji. Skvěle ukazuje, jak jsme i my Evropané z východní části kontinentu byli před 100 lety v pozici migrantů, jak dokonale fungoval na migraci napojený byznys a jakou míru obav a kritiky tato příchozí vlna vyvolávala v Americe. Paralela s dneškem je fascinující.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

A. A. Milneho díky Medvídkovi Pú. Miloval jsem tu knížku jako dítě a snad ještě více jako dospělý − s radostí se k ní vracím s každým dítětem a už se těším na vnoučata, protože budou dobrou záminkou se k ní opět vrátit. Nacházím v ní odpovědi na všechny otázky, které před nás život klade, a postava skeptického Ijáčka je jednoduše geniální.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.