NEPOUŽÍVAT
Foto: Libor Fojtík
Během půl roku si ve své čtvrti připadal jako u cizích. Dnes sportem posiluje budoucnost dětí, z nichž některé až do prvního turnaje nejely vlakem, neuměly se zeptat na cestu a nemluvily se svými "bílými" vrstevníky.

Ve volném čase trénuje malé ostravské fotbalisty a jeho rodina si zvykla, že si ho kluci chodí vytáhnout na plácek před domem, i když se nudí a do oficiálního tréninku je daleko. "Strejdo, pojďte si s námi zakopat," volají do oken ostravské bytovky, ale ve vykání jsou důslední; trenér na něj z praktických důvodů dbá. "Strejda" Jaroslav Horváth vstane od práce, zavolá svého syna, kvůli němuž s tréninky streetfotbalistů z klubu Mongaguá vůbec začal, a jde.

Mezi osobním nasazením Jaroslava Horvátha a množstvím podobně fungujících dospělých jinde v republice se však dá vypozorovat jeden podstatný rozdíl. Díky Mongaguá, dětskému mančaftu pojmenovanému po brazilském městě, odkud do Česka přijelo několik ligových fotbalistů, se romské děti z vyloučené lokality v Ostravě-Kunčičkách dostanou do styku s majoritní společností. Společenský význam sportu, na nějž se nabalují další zkušenosti, v Kunčičkách téměř nelze přecenit: děti poznají, jaké to je, když "o něco" jde, některé se vůbec poprvé setkají s pořádky, které "bílí" považují za běžné, ale i s bílými dětmi jako takovými. Od venkovního světa je přitom nedělí plot ani žádné nařízení - jejich segregace probíhá nepozorovaně, zvolna a jejich rodiče ji nemohou zastavit ani zvrátit.  

reklama

"Před pár lety v Kunčičkách žilo nejvýš 10 romských rodin. Bylo tu nádherně. Fungovaly sousedské vztahy, před každým domem byste našla záhony, květiny a lavičky. Lidé se znali a zdravili. Začalo se to lámat během posledních osmi let," vypráví někdejší aktivní fotbalista Jaroslav Horváth o pozvolném sestupu Kunčiček k nelichotivému označení a kletbě, která s ním padla na místní dorost.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.