Příběhy bez happy endů
Foto: archiv vydavatlství
Závěrečný díl slavné tetralogie Eleny Ferrante, nesentimentální román o smyslu lásky a pár detektivek jako bonus. To jsou knižní tipy na duben.

Poselství z konce života
Kent Haruf: Cizinci v noci, Vyšehrad

Na obálce knihy se tulí Robert Redford a Jane Fondová, hlavní představitelé zfilmované verze této křehké novely. Fotografie evidentně zachycuje moment, kdy se ze stárnoucích osamělých sousedů už stali přátelé, či dokonce milenci. Bez vyrušení odplývající životy se jim podařilo vzájemnými kontakty zvrásnit. Čas pochopitelně nezastavili, ale naplnili ho smyslem.

Stará dvojice si povídá. Nemají už žádný důvod skrývat své slabosti, natož vydávat prohry za vítězství. Ocitají se před druhým takoví, jací opravdu jsou − a co víc, ocitají se takoví i sami před sebou. Opravdu si mohou porozumět, alespoň v nočním dialogu. Přes den se totiž nevídají a před okolím hrají dál hru na cizince. Nakonec ji hrát přestanou. Happy end se ale nekoná, protože lásce nepřeje rodina. Je to Romeo a Julie v převráceném generačním gardu: tím, kdo hodlá vztah za každou cenu rozbít, je syn staré ženy. A udělá to opravdu nevybíravě. Která emoce zvítězí? Bude mít navrch odpovědnost k příbuzenstvu, nebo k sobě samému?

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.