František Mertl, malíř
Foto: archiv Františka Mertla
"Vždycky mě zajímal a stále zajímá člověk. A figura. Na tom neslevím," říká František Mertl, malíř, který je známější ve světě než doma.

Kdyby žil v Praze, patřil by dnes k nejuznávanějším výtvarníkům v Česku. Asi jako Theodor Pištěk nebo Bedřich Dlouhý, s nimiž mimochodem studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Protože se ale rozhodl v roce 1958 emigrovat, je u nás stále trochu nedoceněn. František Mertl alias Franta, jak se podepisuje na svá díla, žije na jihu Francie a vystavuje po celém světě.

Uvidět Michelangela!

Právě se spolužáky Pištěkem a Dlouhým v pátém ročníku akademie propadl snu o cestě do Itálie, kde by mohli studovat díla slavných mistrů. Jak jinak, soudruzi těm snílkům ovšem záhy vysvětlili, že takové studium není žádoucí, psal se přece rok 1956. Zarputilého Františka Mertla to však nemohlo odradit. Touha po svobodě ho dovedla až do východního Berlína, kde se odvážně přidal k partě dělníků a přešel s nimi do tehdejšího britského sektoru. "Nehorázné štěstí. To mě provázelo vlastně celý život," usmívá se dnes.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.