Starosta Alexandr Terek na nalezišti lithia v Horním Slavkově
Foto: Matej Slávik
Nejen na Cínovci, ale i v Horním Slavkově je zakutáno žádané lithium. Zázračnou surovinu tu ovšem "neobjevili" Australané, nýbrž matematik Karel Janeček. Na rozdíl od něj z ní městečko nejspíš mít nic nebude. A může si za to samo.

Pod zemí tu narazili na "ropu budoucnosti". Alespoň tak lithium před časem nazvala světoznámá banka Goldman Sachs. 44hektarový areál u městečka Horní Slavkov navzdory vzácnému nálezu není oplocený, chybí tu jakákoliv cedule omezující vstup, u cesty stojí jen ruina opuštěného domečku vrátného a pomalu trouchnivějící závora z březového kmene. Po lithiu se tu tak může procházet kdokoliv.

Dnes zlatem vyvažovaný kov, který je lehčí než voda, dá se krájet nožem a musí se pracně uvolňovat z jiných hornin, totiž odsud jen tak v batohu neodnesete. Obyvatele Horního Slavkova nicméně trápí pocit, že je o vzácný poklad stejně už kdosi připravil.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.