Pěstounka Lýdie Blažková a její rodina.
Foto: Libor Fojtík
K vyvdané dceři chtěla ještě holčičku. V kojeneckém ústavu jí přemluvili, aby si vzala chlapce. Vrátila se pak i pro děvče. Dnes má Lýdie Blažková 17 dětí - a jedna z jejích dcer už adoptovala syna.

"Mami, v kolik mám odjet a co potřebuješ, abych na tu tiskovku nakoupil?" ptá se Lýdie Blažkové vysoký mladý muž a chvíli nad námi postojí. V útulně působící vile v pražských Kyjích, která dříve bývala Klokánkem, dětským krizovým centrem, je toho odpoledne živo. Od počátku března je dům se zahradou a s výhledem do otevřené krajiny "Koalou" a před pár dny se stal útočištěm prvních dvou dětí. Jejich matka, samoživitelka, je v péči lékařů.

Lýdie Blažková nejstaršímu synovi Josefovi nadiktuje seznam věcí, které je potřeba zařídit, aby představování "koalího" projektu, v němž se zadarmo angažovala více než rok – stejně jako několik jejích dětí –, proběhlo hladce. Za Koalami i Sdružením na ochranu ohrožených dětí, jež jejich činnost zaštiťuje, stojí Marie Vodičková, zakladatelka Fondu ohrožených dětí i Klokánků. Lýdie Blažková jí s novým začátkem, jejž nemají zatěžovat spory s úřady, pomáhá jako dlouholetá spolupracovnice a přítelkyně.

Kluci ve věku 6 a 7 let, jejichž máma musela do nemocnice na ozařování, prý bydlení v Koale snášejí dobře. "Děti si zvyknou na všechno. Navíc se tu předtím byly podívat a zdrží se jen dva týdny," vysvětluje pěstounka. Chlapci se nakrátko objeví mezi dveřmi kuchyně, aby zkontrolovali návštěvu, zazubí se a bleskurychle zmizí v herně. Na jejím vybavení si Lýdie Blažková dala záležet. V dvoupatrové vile jsou ostatně vyladěné všechny pokojíčky: pěstounka je pojala v pastelových odstínech od růžové po zelenou, každý má svůj motiv. "Máma tohle zařizování miluje. Měla byste vidět, jak to vypadá u nás doma," usmívá se její dcera Iveta, dospělá žena se dvěma vlastními dětmi. Lýdie Blažková si ji vzala do pěstounské péče jako náctiletou. 

Pěstounka Lýdie Blažková
Foto: Libor Fojtík

Rodinná sága ženy, která žije v domě v Krupce u Teplic, by vydala na generační román a rané osudy jejích dětí na sbírku povídek, místy však drásavých. "Samozřejmě že jí všichni říkáme mámo," podiví se naší otázce jedna ze dvou náctiletých krasavic, které se v rodině Blažkových učí na kadeřnici. "Je přece naše máma," směje se.

Lýdie Blažková, která přemýšlí o tom, že by dívkám časem pomohla otevřít kadeřnický salon, o svých dětech vypráví s nakažlivým potěšením. Po prvním přírůstku do rodiny z kojeneckého ústavu, chlapci Josefovi, se však chvíli zdálo, že víc než čtyři lidé u Blažkových nikdy bydlet nebudou. 

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.