Pěstounka Lýdie Blažková a její rodina.
Foto: Libor Fojtík
K vyvdané dceři chtěla ještě holčičku. V kojeneckém ústavu jí přemluvili, aby si vzala chlapce. Vrátila se pak i pro děvče. Dnes má Lýdie Blažková 17 dětí - a jedna z jejích dcer už adoptovala syna.

"Mami, v kolik mám odjet a co potřebuješ, abych na tu tiskovku nakoupil?" ptá se Lýdie Blažkové vysoký mladý muž a chvíli nad námi postojí. V útulně působící vile v pražských Kyjích, která dříve bývala Klokánkem, dětským krizovým centrem, je toho odpoledne živo. Od počátku března je dům se zahradou a s výhledem do otevřené krajiny "Koalou" a před pár dny se stal útočištěm prvních dvou dětí. Jejich matka, samoživitelka, je v péči lékařů.

Lýdie Blažková nejstaršímu synovi Josefovi nadiktuje seznam věcí, které je potřeba zařídit, aby představování "koalího" projektu, v němž se zadarmo angažovala více než rok – stejně jako několik jejích dětí –, proběhlo hladce. Za Koalami i Sdružením na ochranu ohrožených dětí, jež jejich činnost zaštiťuje, stojí Marie Vodičková, zakladatelka Fondu ohrožených dětí i Klokánků. Lýdie Blažková jí s novým začátkem, jejž nemají zatěžovat spory s úřady, pomáhá jako dlouholetá spolupracovnice a přítelkyně.

Kluci ve věku 6 a 7 let, jejichž máma musela do nemocnice na ozařování, prý bydlení v Koale snášejí dobře. "Děti si zvyknou na všechno. Navíc se tu předtím byly podívat a zdrží se jen dva týdny," vysvětluje pěstounka. Chlapci se nakrátko objeví mezi dveřmi kuchyně, aby zkontrolovali návštěvu, zazubí se a bleskurychle zmizí v herně. Na jejím vybavení si Lýdie Blažková dala záležet. V dvoupatrové vile jsou ostatně vyladěné všechny pokojíčky: pěstounka je pojala v pastelových odstínech od růžové po zelenou, každý má svůj motiv. "Máma tohle zařizování miluje. Měla byste vidět, jak to vypadá u nás doma," usmívá se její dcera Iveta, dospělá žena se dvěma vlastními dětmi. Lýdie Blažková si ji vzala do pěstounské péče jako náctiletou. 

Pěstounka Lýdie Blažková
Foto: Libor Fojtík

Rodinná sága ženy, která žije v domě v Krupce u Teplic, by vydala na generační román a rané osudy jejích dětí na sbírku povídek, místy však drásavých. "Samozřejmě že jí všichni říkáme mámo," podiví se naší otázce jedna ze dvou náctiletých krasavic, které se v rodině Blažkových učí na kadeřnici. "Je přece naše máma," směje se.

Lýdie Blažková, která přemýšlí o tom, že by dívkám časem pomohla otevřít kadeřnický salon, o svých dětech vypráví s nakažlivým potěšením. Po prvním přírůstku do rodiny z kojeneckého ústavu, chlapci Josefovi, se však chvíli zdálo, že víc než čtyři lidé u Blažkových nikdy bydlet nebudou. 

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.