O včely se stará i Ondřej Kopička, hudebník kapely Eggnoise a vinař.
Foto: Honza Mudra
Česko, včelařskou velmoc, poslední dobou zachvátila panika - včely podle přírodovědců postupně vymírají, v zajetí nekonečných lánů řepky olejné. Samotní chovatelé to ale vidí trochu jinak. Za některými jsme se vypravili.

Včely jsou na naší planetě asi 180 milionů let. Pár století soužití s moderním člověkem je určitě neohrozí," míní Robert Chlebiš, včelař z povolání, jenž svým medem "zásobuje" přední české restaurace. "Vymírání včelího pokolení je fiktivní problém, ze kterého profitují především prodejci oddělků, tedy nových včelstev," přidává se naturální mikrovčelař Ondřej Kopička a jeho kolegyně z poděbradského podzámčí potvrzuje, že z jednoho včelstva lze vytvořit až tři oddělky. "Nikde není tolik včel a včelařů jako u nás," dodává Kateřina Šuláková.

Jak se ale ukazuje, daleko větší problém chovatelé včel shledávají v nedostatečné biodiverzitě. Je totiž pravda, že včely se neustále šlechtí, jejich divoké pokolení už na našem území neexistuje a bez podpory člověka tento inteligentní hmyz zkrátka není schopen přežít jediný rok.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.