Přírodní vína sice nabývají na popularitě a učarovala i některým publicistům, stále je ale trápí výkyvy v kvalitě.
Foto: Libor Fojtík
Autentická, tedy přírodní vína se v Česku stávají kmenovým kultem. Tento trend jde ale někdy paradoxně proti původní ušlechtilé myšlence.

Těžko říct, proč se u nás přírodním vínům říká autentická. Možná proto, že některá jsou tak autentická, že se nedají pít. Možná taky kvůli PR, protože to prostě dobře zní. Mít autentický příběh je dnes v módě, mnohdy za každou cenu. I proto si autentická vína tolik oblíbili hipsteři, i když je podezírám, že mnohá pijí hlavně na truc, aby zažili autentickou kocovinu. Autentické je totiž každé víno včetně "krabičáku". Pravda je, že v principu není autentické víno ani lepší, ani horší. A není ani "opravdovější". Jen se prostě vyrábí trochu jinak.

Ve světě se pro něj používá termín přírodní víno a nejde o nic nového. Jako obvykle v případě vína s tím ve Francii začala parta burgundských vinařů už v 70. letech a během let se mnozí propracovali až do michelinských restaurací. Nemálo z nich se taky stalo pěkně drahým kultem, který pečlivě hnětou láskyplnými příběhy. A mimochodem: z povaleče poflakujícího se po francouzské Riviéře se v uznávaného přírodního vinaře ve francouzské Aredèche vypracoval i pardubický rodák Ondřej Čálek. Na viněty si teď jen píše Andrea Calek, bývá vyprodaný a jezdí za ním i přední francouzští sommeliéři.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.