Jaroslav Osička na své vinici ve Velkých Bílovicích
Foto: Libor Fojtík
Autentická vína Jaroslava Osičky si můžete objednat v nejprestižnějších restauracích v Praze. Dodává je i do USA nebo Velké Británie, ovšem na Moravě, kde vznikají, se neprodávají vůbec.

"Sladké nemáme a neptejte se nás, akorát nás naserete," praví nápis na krabicích s vínem, který uvidíte hned po vstupu do malovaného sklepa Jaroslava Osičky ve Velkých Bílovicích. Lásku k vínu zdědil po svých předcích a historie jeho sklípku sahá až do 17. století. Svá "přírodě věrná vína" označuje na etiketě písmenem A jako Autentisté, což je spolek autentických vinařů, jehož je jedním ze zakladatelů. Léta také učil na Střední škole vinařské ve Valticích.

Osičků (i vinařů s tímto příjmením) je na Moravě mnoho. "Hodíš kamenem a to by bylo, abys netrefil nějakého Osičku," tvrdí pětašedesátiletý vinař, jenž vybočuje nejen svými produkty, ale i osobností. Ve srovnání s "běžnými víny" ta jeho mívají odlišné a značně různorodé aromatické i chuťové projevy, výraznější barvu a zřetelněji se v nich odráží kvalita daného ročníku. Celá rodina Osičkových se stará o tři hektary vinic a nalahvuje kolem deseti tisíc lahví ročně.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.