Olašské Romky se už po generace věnují magii a věštění budoucnosti. Fotografka se vydala jejich život zpamovat.
Foto: Lucia Sekerková
Mnohdy žijí v okázalých vilách, řídí drahá auta a přitom nabízejí nadpřirozené schopnosti. Takový je život olašských Romek, které v Rumunsku věští budoucnost i pomáhají od černé magie. Ceník jejich služeb jde od jednotek eur až po tisíce. Před soud se dokonce dostal případ, kdy televizní celebrita zaplatila za očistu od kletby půl milionu eur. Fenomén rumunských čarodějnic fotograficky zdokumentovala studentka Lucia Sekerková.

Na začátku bylo video čarodějnice Rodiky, které zaujalo studentku fotografie Lucii Sekerkovou. Objevila díky němu svět rumunských čarodějnic - olašských Romek, které věští budoucnost z karet či z ruky, vyrábějí ochranné talismany nebo provádějí rituály na očištění od černé magie.

"Hledala jsem zahraniční projekt. Fotografie Romů má v Česku i na Slovensku dlouhou tradici, ale tohle bylo něco jiného. Ženy oblékané stále ještě v duchu olašských tradic, žijí často v okázale zdobených vilách a jezdí drahými auty a přitom nabízejí své nadpřirozené schopnosti," říká studentka Ateliéru reklamní fotografie na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ta Lucii Sekerkové poskytla na fotografické zdokumentování čarodějnických praktik grant. 

Lucia Sekerková fotila rumunské čarodějnické praktiky.
Foto: Lucia Sekerková

Umění sebeprezentace

Nejprve odjela do Rumunska sama, později oslovila etnografku Ivanu Šusterovou, aby společně fenomén čarodějek, rumunsky vrăjitoare, zmapovaly. "Část tamní společnosti jejich služby stále využívá. Čarodějnice provokují církev, kauzy, ve kterých figurují, se objevují v médiích i v policejních spisech," přibližuje fotografka. Najít kontakty na jednotlivé aktérky nebylo těžké, jejich telefonní čísla se objevují v inzerátech i na videích kolujících na Facebooku nebo na YouTube.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.