Jarní čtení
Foto: archiv
Převratné 20. století - tak zní jedno z témat letošního Světa knihy. Odráží se v řadě atraktivních titulů spojených s minulou epochou. V historických meznících i v "nenápadných" změnách pod kůží doby.

Grónští obři
Knud Rasmussen: Noví lidé, Argo

Živé šípy, obři z vnitrozemí, pes, který dokáže z moře přitáhnout ulovenou velrybu, červ, který se narodil eskymácké ženě… To jsou některé starobylé mýty vyprávěné v knize Noví lidé. Ta vyšla v originále už před více než stoletím a zachycuje Grónsko, jak ho poznal polárník a spisovatel Rasmussen. On sám se na věčně zmrzlém ostrově jako syn protestantského misionáře narodil. V žilách mu ale kolovala i čtvrtina inuitské krve, uměl také jazyk "nových lidí". To pojmenování však nepatřilo osadníkům, nýbrž populaci ze severu, na přelomu 19. a 20. století ještě zcela odříznuté od ostatních. Když se pak tito lidé setkali s civilizovanými Gróňany z jihu, byli pro ně vždy těmi "novými".

Kniha doplněná ilustracemi z původního vydání v roce 1905 je specifickou směsí cestopisu, esejů a domorodých mýtů. Zachycuje tajuplný svět, který dávno zanikl. Svět, který byl odlehlý a těžko pochopitelný už před stoletím. Skutečně: je to výprava do staré země za novými lidmi. A překvapujícími zážitky.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.