Karel Čapek už téměř před sto lety psal tak dobře, že je těžké se mu jen přiblížit.
Foto: ČTK

Dostal jsem mail a v něm několik ošklivých řádek. Čtenář nesouhlasí s mým sloupkem a je pohoršen tím, že mám odlišný názor, prezentovaný prý navíc povýšeným způsobem s absencí pokory. Jak napsal, nyní mě už nemá rád.

Pro člověka je to rána. Po napsání několika docela nevinných vět ho kdosi přestane mít rád. Samozřejmě první, co vás napadne, je, že vás zřejmě rád nikdy neměl, poněvadž vzájemný respekt, a zde dokonce zmíněný cit, není založen na jedné větě sloupku. Nicméně důvod k zamyšlení to je.

reklama

Když dumáte o smyslu vlastního psaní, je dobré podívat se na klasiky. Co psali, o čem přemýšleli, a především, co se jim podařilo změnit? Takovou malou ukázkou by mohly být věty ze sloupku Karla Čapka Kousek pravdy: "Někdy si nejsme jisti, co je nejhorší zlo veřejného života, zda nenávist, korupce, nebo demagogie; ale největší zlo je nepravdivost, neboť nebýt jí, stála by nenávist, korupce i demagogie tak strašlivě naze před očima všech, že by už ani nebylo nutno ji vyvracet."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.