Ve ztemnělé galerii se před návštěvníkem postupně objevuje k nepoznání proměněný prostor.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera

Výstava, již si budu pamatovat, napadá mě, když opouštím známou pražskou Galerii Jaroslava Fragnera, která se specializuje na architekturu. Na nádvoří žhne slunce, vzduch se rozpaluje do tetelivé rozostřenosti, která rozpouští zmrzlinu rychlostí dechu městské pouště. Naprostý kontrast s tím, co jsem prožil uvnitř. Expozice tajuplně nazvaná 5866 má předehru. Tentokrát se do galerie vchází přes vedlejší Betlémskou kapli, kolébku českého protestantismu, a po kryté lávce, která obě stavby propojuje. Zastavíte se, rozhlédnete se. Běžně se tudy nechodí. Dole se to hemží slavnostně oblečenými lidmi, kaple slouží jako promoční aula. Pokračujete. Nízký portál vás donutí sklonit se. Kdo to neudělá, dostane ránu. Pak dostane další, ovšem už jenom vizuální!

V galerii je skoro hmatatelné přítmí. Lesknou se jen hřbety jakýchsi hliníkových hadů, jejichž určení rozeznáte až po chvíli − roury vzduchotechniky: v určitých intervalech vyfrknou chladivý doušek. Nejsou přilepeny pod stropem, aby poutaly co nejmenší pozornost, jak je při koncipování architektonického interiéru zvykem. Zde jsou položeny na podlaze, takže mám skoro dojem, jako bych se postavil na hlavu. Jako bych se ocitl v břiše velryby, která zmutovala do podoby ponorky, a zároveň si u toho četl pojednání Franze Kafky o svízelnosti ranních proměn a slyšel ozvuky hudby Trenta Reznora. Místnost, již jsem navštívil nespočetněkrát, nepoznávám… Není to jenom kvůli tomu, že jediné světlo vychází z levého rohu, do něhož směřují dvojité periskopy klimatizačních výdechů. Jako by ji autoři vzali, zamíchali s ní a důkladně protřepali v rámci jakéhosi tajného očistného rituálu, aby se probrala.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.