Knížky do kufru
Foto: archiv
Můžete se vydat na daleký sever, nahlédnout do zákulisí Vatikánu nebo utečte do hlubokého lesa, kde žijí zakletí bohové... Hranice v literatuře přece neexistují.

Jo, Ha, Na
Zuzana Dostálová, Pavla Horáková, Alena Scheinostová: Johana, Paseka

Psaní jako štafeta. Vyrazit ze startovních bloků není třeba úplně nejrychleji, naopak je vhodné rozvinout co nejvíc možností a pozorně se dívat kolem. Druhý úsek je v tom nejlepším slova smyslu služebný − vylepšuje pozice, rozvíjí možnosti a nahrává na smeč, která má přijít. A pak je tu finiš: od něho se čeká dynamika, napětí a maximální rychlost v závěru. Román Johana, který napsaly tři mladé české autorky, je právě takový.

Zuzana Dostálová píše formou štafetového psaní se svými přáteli na internetu povídky. K obdobné spolupráci nyní vyzvala dvě své kamarádky publicistky. Výsledkem je snadno přístupný příběh, který by byl zajímavý, i kdyby ho napsala jen jedna autorka. Ostatně i ty předávky štafetového kolíku se odbyly poměrně hladce, tempo se v předělech rozhodně neztrácí.

reklama

Postava Johany nemůže být alter egem všech tří spoluautorek, ale podobné zkušenosti s nimi mít může: s normalizačním bezčasím, dětstvím provázeným sbíráním céček, s téměř neohraničenými možnostmi devadesátých let, s dospělostí v nedospělé demokracii. Johana je bytost veskrze tápající, zkouší to i ono, aby se rovnostářsky ubezpečila v tom, že cesta vede opět jinudy. Naštěstí i případnou bezvýchodnost bere vždy s humorem.

Bílý kouř ve Vatikánu
Hubert Wolf: Konkláve, Tajemství papežské volby, Prostor

Je to tak trochu živá zkamenělina. Tajuplný rituál, který patří svou formou k minulým staletím, přitom určuje podobu největší organizace na světě. Tou organizací je katolická církev, přísně hierarchizovaná instituce, která své představitele nevolí, ale jmenuje. S jedinou výjimkou, s pozicí toho nejvyššího. Papež je volen. Volební setkání kardinálů se nazývá konkláve.

Ať už si čtenář myslí, že k volbě nového papeže přispívá více Duch svatý, nebo politika a mocenské koalice, v knize si najde to svoje. Historické souvislosti i drby − například ten o papežce Janě. Ani reálné okolnosti, jimiž papežství ve své dlouhé historii procházelo, neztrácejí pikantnost − třeba období, kdy papežů bylo několik a vzájemně se exkomunikovali.

Dnes, zdálo by se, je Svatý otec, jak katolíci svému šéfovi říkají, předvídatelnou postavou. I František ale vede svou revoluci. Ta spočívá zejména ve změně institucí a modernizaci myšlení církve.

Volbu papeže přitom i nadále provází černý a bílý kouř, kardinálové mají zakázáno jakkoliv volbu komentovat, a to i zpětně, při konkláve se nevyužívají moderní komunikační prostředky, ale hlasovací kartičky a poslové. Prastarý rituál má v sobě svou poetiku a tajemství. A proto láká i ty, které církev jinak oslovit nedokáže.

Polární beat
Mikael Niemi: Popmusic z Vittuly, Argo

Sex, polární noc a rock-and-roll. Tak by se dal charakterizovat román švédského autora zasazený na daleký sever. I sem, do kraje věčného ledu a stále živých mýtů, vtrhla hudební revoluce. Jsou šedesátá léta a ústa dívek i vrstvy ledovců tají pod jménem Beatles. Zdejší mladíci nerozumějí jedinému slovu, ale kouzelnou mocí těch písní jsou také uchváceni.

Je třeba jednat. Adolescenti musí také založit kapelu, užívat si slávu a shlížet na vlnící se slečny pod pódiem. Za co si ale pořídit elektrickou kytaru? Budou muset jít na brigádu − na lov myší.

O groteskní situace není v humoristickém románu M. Niemiho nouze. Až se čtenář bojí, že některé jsou skutečné − třeba soutěž v konzumaci alkoholu odehrávající se v sauně. Kniha se v roce 2000 stala historicky nejúspěšnější prvotinou na švédském knižním trhu. Roky, které od vzniku originálu k tomuto druhému českému vydání uběhly, nejsou příběhu na škodu. Vždyť zlatá šedesátá stále září a stávají se mýtem i pro ty, kteří beat už vůbec neposlouchají.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.