Jakub Gottwald (vpravo) a Zdeněk Linc chtějí dostat dobré české pálenky k lidem.
Foto: Lukáš Bíba
Objevovat a pít kvalitní alkohol je prostě baví. A tak se Jakub Gottwald a Zdeněk Linc jedné noci rozhodli, že to nejlepší z lokálních lihovarů dostanou k více lidem. "Malé lihovary jsou na vzestupu a téhle vlny je potřeba se chytit,“ věří ve svůj byznysplán.

Někdejší kolegové Jakub Gottwald a Zdeněk Linc si internetový obchod s prvotřídními tuzemskými destiláty založili teprve nedávno. "Lihovárek.cz je v tuhle chvíli platforma, která nám umožňuje nakupovat alkohol domů bez jízlivých připomínek okolí," směje se Jakub Gottwald, když se setkáváme v karlínské pobočce společnosti Bageterie Boulevard, pro niž občas píše texty na sociální sítě.

reklama

Základna i sklad obchodu se momentálně nachází u Jakuba doma. "Nejdřív to byla jenom jedna police, teď už je to celý kumbál plný lahví, které se samozřejmě protáčejí," vysvětluje, jak si během necelého roku od spuštění projektu ověřili, že je jejich byznys model schopný přežít.

Osudová noc ve Stodolní

Úplně první myšlenka má však kořeny ještě dál, když se podnikatelé před dvěma lety zúčastnili marketingového festivalu v Ostravě. "Večer jsme samozřejmě skončili na Stodolní, procházeli bary a říkali si: to je hrozná škoda, všude mají pět druhů whisky a rumu, proč tu nemají aspoň tři slivovice?" vzpomíná na noční toulky zřejmě nejpopulárnější ulicí moravskoslezské metropole, o níž se říká, že nikdy nespí.

"Začali jsme akčně googlit malé české lihovary a původně si mysleli, že jich bude spousta, podobně jako minipivovarů. Ale není tomu tak. Zažívají sice podobný boom, ale v mnohem menším měřítku," říká s tím, že tvrdého alkoholu se zkrátka tolik nevypije. "Byli jsme samozřejmě trochu zlískaní, ale ty nejlepší nápady prostě nevznikají u čaje."

Ještě ten večer Jakub se Zdeňkem udělali bleskovou analýzu trhu a koupili doménu. Byla to prý doslova "hurá akce". A ještě větší euforie přišla ráno, když u hotelové snídaně potkali samotného Martina Žufánka, který je svými destiláty proslulý po celé republice a možná ještě dál. "To bylo znamení," shodují se mladí podnikatelé.

Jakub (vlevo) a Zdeněk věří lokálním pálenkám a že si je lidé oblíbí.
Foto: Lukáš Bíba 

Sestavili proto, podobně jako kdysi automobilka Tesla, masterplán o třech krocích: první metou bylo vytvořit e-shop s ryze českými pálenkami a likéry, který by vydělal na krok číslo dvě - kamenný obchůdek s barem, kde by zákazníci mohli nápoje také rovnou ochutnat a lahev si potom odnést domů. "To se sice ještě úplně nepovedlo, ale jsme na dobré cestě," říká Jakub s tím, že k poslednímu kroku se ještě dostaneme.

Rum a vodka se nepovedly

První objednávka na Lihovárek.cz přišla právě od Martina Žufánka, jehož pálenky, absinty a giny z rodinného lihovaru v Boršicích je dnes možné ochutnat v nejprestižnějších barech a restauracích nejen v hlavním městě. "To byla velká výzva, vzpomínám si, že si objednal kvasnou malinovici a vínovici z Palírny Radlík. Měli jsme hrozný strach, aby zásilka dorazila v pořádku. Jinak bychom nadobro skončili," směje se Jakub Gottwald. Do vystlané krabice s pálenkami se Zdeňkem dokonce napsali dopis, v němž stála celá historka okolo vzniku Lihovárku.cz - projektu, který Martin Žufánek vlastně tenkrát v Ostravě nevědomky posvětil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.