Stojanová lampa nesoucí označení B1/15610, kterou Karel Volf navrhl v roce 1980 pro hotel Praha v Dejvicích. Esence tvarové čistoty a přehlednosti.
Foto: archiv Nanovo

Ze stovek umělců, které jsem osobně potkal a vyprávěl jejich příběhy, jsem nejblíže poznal Karla Volfa, sklářského výtvarníka, specialistu na svítidla všeho druhu. Hodně jsem s ním hovořil, ale záměrně jsem o něm nepsal, spatřoval jsem v tom jistý střet zájmů − o to víc jsem mu naslouchal nebo jej pozoroval při práci. Byl to můj otec.

reklama

Pravidlo již nyní mohu porušit, v sobotu 8. září zemřel, měsíc mu chyběl do šestaosmdesáti let, což je požehnaný věk. Specializoval se na navrhování svítidel v podniku Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí. Vymyslel jich v různých variantách tisíce. Závěsná i nástěnná světla, lampy nebo světelné objekty. Ovlivnilo jej sochařské pojetí, které ve svých žácích probouzel profesor Josef Kaplický, jehož ateliér na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vystudoval. Vedle toho miloval skandinávskou architekturu a design, dílo Alvara Aalta či Arna Jacobsena a jejich přehledné formy.

V osmadvaceti otce pozvali do Valašského Meziříčí, do města mezi kopci a řekami, on pocházel z Polabské nížiny s nekonečnými horizonty. Ve sklárně se stal vedoucím výtvarníkem, více než tři desítky let určoval, kudy se největší výrobce svítidel v Československu bude ubírat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.