Termální jezero Hévíz je největší v Evropě.
Foto: Shutterstock

Nikolas Varga se vášnivě rád toulá po světě. Často se vrací do Maďarska, kde pokaždé najde něco nového. S blížící se zimou například doporučuje některé z mnoha maďarských termálních lázní. "V samotném srdci Budapešti to jsou vyhlášené lázně Gellért, romantici dají přednost lázním u města Miskolc. Ty jsou zvláště půvabné, ukryté v jeskyni," říká Varga, který na Facebooku poskytuje cestovatelské poradenství.

Na výlety do malých měst a vesnic je podle něho lepší si počkat na jaro. "Začít lze v Szegedu, 'rodišti' slavného segedínského guláše, který tu najdeme snad ve všech hospodských menu," doplňuje a příznivcům ostřejšího pití pak doporučuje návštěvu města Gyula na hranicích s Rumunskem, které se rok co rok koncem dubna stává hlavním městem pálenky, maďarského národního nápoje. "Ochutnat tu můžete tradiční slivovice či hruškovice, ale také pálenky vyrobené z melounu nebo ananasu. Děti potěšíte dobrotami ve stoleté cukrárně."

reklama

S blížící se zimou lákají některé z mnoha maďarských termálních lázní.

K vyhledávaným jarním a letním cílům patří také město Tihany neboli "maďarská Provence", obklopené levandulovými poli. V červnu se tu koná Levandulový festival zakončený samosběrem voňavých květů.

Chvála Balatonu a pečených ryb

Letní návštěva Maďarska však "chutná" nejlépe u vody. To Češi samozřejmě vědí už celé roky, ale neznamená to, že musí strávit dovolenou jen u notoricky známého Balatonu. Nečekanou romantiku lze zažít třeba v "maďarských Benátkách" u kouzelného jezera Velence. Vodní plocha o rozloze 27 kilometrů čtverečních leží v dunajské rovině, severovýchodně od Balatonu.

Kdo se vydá od Balatonu na severozápad, po deseti kilometrech dorazí k Hévízu, největšímu termálnímu jezeru v Evropě. Rozprostírá se na ploše 4,44 hektaru a napájejí jej dva prameny: z podzemní krasové jeskyně vyvěrá léčivý pramen o teplotě 41 °C, druhý, studený, rozředí vodu v létě na 34, v zimě zhruba na 26 °C. Prameny jsou natolik silné, že denně vychrlí až 80 milionů litrů vody. V jezeře se tak voda vymění každých 28 hodin. V okolí stejnojmenných lázní se díky teplu a bahnitému podloží daří vínu. Malé vinice s vinárnami najdeme například na kopci Egregy.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.