Jizerská padesátka je pro lyžaře nezbytností
Foto: archiv SkiTour

Někdejší juniorská mistryně světa v běhu na lyžích z roku 1999 a trojnásobná mistryně světa ve Spartan Race Zuzana Kocumová má s legendárním závodem dlouholeté zkušenosti. A tak těm, kteří by se chtěli zúčastnit Jizerské padesátky třeba poprvé, může poradit. "Nenechte se příliš vyhecovat a znervóznit davem," říká. "A zbytečně nepřepalujte tempo, abyste si užili krásný závod a společnost stejně poblázněných lidí okolo sebe."

Pro Zuzanu Kocumovou je Jizerská padesátka srdeční záležitostí. "Mám s ní spojeno spoustu vzpomínek, jezdili ji moji rodiče, táta má skoro všechny ročníky," říká liberecká závodnice. Její otec Miroslav Kocum startoval poprvé v roce 1970 a patří do Klubu mistrů − lidí, kteří mají za sebou více než třicet startů. Takových se najde sto třicet a 8. až 10. února, kdy se jede letošní ročník, určitě přibudou další.

reklama
jarvis_5c49abfc498ef7ffb06a2231.jpeg
Foto: Miloš Lubas

Na začátku byla smrt

Historii závodu zná pod Jizerskými horami snad každý, je však spjata s největší českou horolezeckou tragédií. První ročník se konal v roce 1968 vlastně proto, že se horolezci z TJ Lokomotiva Liberec nedokázali dohodnout, kdo z nich by se měl zúčastnit slavné Krkonošské 70. Rozhodnout měl nominační závod. Jeho stopu Jizerskými horami tehdy prošlapal známý podivín Gustav Ginzel a projela se po ní padesátka závodníků, většinou horolezců a jejich kamarádů. V únoru roku 1970 jelo nový závod i čtrnáct horolezců, převážně z Liberce a Jablonce nad Nisou, kteří o pár měsíců později zahynuli pod peruánskou horou Huascarán.

Od následujícího roku nesl závod, který mnozí z nich spoluzakládali, přídomek Memoriál expedice Peru 1970. Na startu stály i vdovy po horolezcích Eva Novotná a Míla Raslová. Později jely padesátku ještě mnohokrát, Eva Novotná ji dokonce dvakrát vyhrála. To už počty závodníků strmě narůstaly. Absolutní rekord padl v roce 1977, kdy se do jizerskohorské bílé stopy vydalo 6974 lyžařů.

V 80 letech jezdí na výkon

jarvis_5c49abfd498ef7ffb06a2239.jpeg
Už sto třicet lyžařů patří do Klubu mistrů Jizerské padesátky. Vstoupí do něho ti, kteří mají za sebou více než třicet startů na tomto proslulém závodu.
Foto: archiv SkiTour

Mezi nimi běžel také Jaroslav Haupt z Prahy. Vloni mu bylo osmdesát let, letos je opět mezi přihlášenými a chystá se na hlavní padesátikilometrovou trať. "Loni jsem to zvládl za čtyři a půl hodiny, takže ještě nehodlám končit," říká přesvědčeně.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.