50°33'20.8'' severní šířky, 16°13'57.6'' východní délky
Foto: Luděk Bárta

"Haló! Haló!"

"Koho prosím voláte?"

reklama
Svatý Valentýn v roce 2039

Ve čtvrtek si tuto původně cizokrajnou tradici připomněla třetina českých párů. Valentýn zde zapouští kořeny, ale, pánové a dámy, není jisté, zda nám vydrží. Bude se třeba za 20 let ještě praktikovat namlouvání a milování v podobě, kterou známe dnes? A bude vůbec ještě existovat láska? Zeptali jsme se devíti autorů, které svými ilustracemi doprovodil Luděk Bárta.

"No… Marii Jonášovou. Teda za svobodna bejvala Jonášová. Jak se vona vlastně jmenuje asi dnes…?"

"Ach, to jsi ty, Huberte."

"Mařenko? Tak sem tě našel! Bože, nevíš, jak se to udělá, abysme se viděli? Každej den mně vnuci ukazujou, že tady někde na tý skleněný krychli mám zmáčknout takovej tentononc a ten, koho volám, se zjeví vedle mě. Něco jako holistickej obraz prej připluje z éteru. Jenže problém je, že já ten knoflík, co to spouští, nemůžu najít. Mám sice právě po další operaci zelenýho zákalu, takže vidím jako zamlada, ale na tý vobrazovce, nebo co to je, aby se čert vyznal. Krám blbej, ať jde k šípku. Kdysi jsme měli jen telefony a taky to šlo, že jo. Slyšíš mě dobře?"

"Ano, Huberte, slyším tě výborně."

"Marie, co já se tě nahledal! Člověk by řek, že v roce 2039 bude stačit zadat jméno a věk a vyběhnou souřadnice tvýho současnýho bydliště. Jenže prdlajs, ta pitomá krychle začala hned blikat, pískat a vyhrožovat ňákou ochranou. Tak sem to típnul a zkusil radnici, školu a poštu v tvý rodný vesnici, pak ve vedlejším městě, ba i v okresním. A zase prdlajs. Všude mrtvej hlas, dokonce i v hospodách. Že by to všechno už zrušili? Zachránil mě farář. Živej! Na všechny ochrany zvysoka kašlal, vyzvonil mi, že bydlíš na vejminku u dcery, a dal mi tohle číslo, teda kód. Nebo jak se tomu teď říká."

"Huberte, co potřebuješ?"

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.