Slavného malíře Gerharda Richtera, ve filmu přejmenovaného na Kurta Barnerta, ztvárnil německý herec Tom Schilling.
Foto: CinemArt
Film Nikdy neodvracej zrak je prvním životopisným snímkem pojednávajícím o tomto dosud žijícím, světově proslulém malíři. Zrodilo se významné i kontroverzní dílo, jež můžeme německé kinematografii závidět.

Ačkoliv se scenárista a režisér Florian Henckel von Donnersmarck inspiroval osudy Gerharda Richtera, "napřímo" po něm svůj film, který se letos ucházel o Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek, nepojmenoval. Slavný německý malíř si jakékoliv "ztotožnění" nepřál. Ba ho odmítal: von Donnersmarkovi doporučoval, aby natočil film sice o tom, co prožil, ale aby hlavní postavou nebyl malíř, nýbrž jiný tvůrčí člověk.

Režisér si pochopitelně nedal říci. Jako nositel Oscara za Životy těch druhých, což v roce 2006 byla jeho prvotina, si šel více než dvoumetrový muž urozeného původu tvrdě za svou vizí − stejně nekompromisně jako Gerhard Richter za svými malbami, jejichž cena se počítá ve stovkách milionů korun a nejdražší z nich se již blíží miliardě.

reklama

Jsou to dva roky, co měl Richter soubornou výstavu u příležitosti pětaosmdesátých narozenin v paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. A je to už více než šedesát let, kdy se jeho klíčový obraz Strýček Rudi stal součástí mezinárodní umělecké sbírky Lidické galerie.

Filmový Gerhard Richter maluje svého tchána, gynekologa, který lpěl na čistotě rasy a uspěl jak v nacistickém, tak komunistickém i demokratickém režimu. Všehoschopné monstrum v brilantním podání Sebastiana Kocha.
Filmový Gerhard Richter maluje svého tchána, gynekologa, který lpěl na čistotě rasy a uspěl jak v nacistickém, tak komunistickém i demokratickém režimu. Všehoschopné monstrum v brilantním podání Sebastiana Kocha.
Foto: CinemArt

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.