Vysoce ceněný Ráj černochů od Toyen
Foto: Galerie Kodl

Stoupající zájem o dílo české malířky Toyen přiměl několik majitelů jejích obrazů uvolnit je k prodeji. Dokládá to chystaná aukce Galerie Kodl. V pražském paláci Žofín nabídne v neděli 1. prosince od 12 hodin čtyři obrazy této představitelky meziválečné avantgardy a evropského surrealismu, která většinu života prožila v Paříži, kde roku 1980 i zemřela. Zájemci platí za díla Marie Čermínové − jak se v civilním životě Toyen jmenovala − vysoké sumy. Nejdražší položkou aukce je obraz Ráj černochů s vyvolávací cenou 18 milionů korun, který se řadí mezi vzácné autorčiny práce. Na plátně je zachyceno 13 postav tmavé pleti, jež si pod palmami spontánně užívají erotických radovánek. Další ze svých zásadních děl, které bude také na prodej, vytvořila Toyen ve dvacátých letech. Nese název Nature morte cubiste (Zmrzlina) a vyvolávat se bude za 5,8 milionu korun. Plátno, na jehož rubu je rozpracovaný další výjev, dokládá obrovský stylový posun, který tvorba Toyen zaznamenala s nástupem do českého uměleckého svazu Devětsil v roce 1925. Toyen také zpodobnila francouzského básníka a vůdčí osobnost surrealismu Andrého Bretona. Jeho portrét se bude vyvolávat za pět milionů korun a pochází z doby, kdy už malířka byla natrvalo usazena v Paříži, kde se stala součástí tamní umělecké scény. A za 5,8 milionu korun bude nabídnut také její obraz U Černého slunce.

Kromě díla Toyen jsou do aukce Galerie Kodl zařazeny práce dalších českých modernistů minulého století. Například Mikuláše Medka, Václava Špály či Františka Foltýna. Více informací najdete na www.galeriekodl.cz.

Dva z obrazů Toyen, které nabídne v aukci Galerie Kodl: vysoce ceněný Ráj černochů a Portrét surrealistického gurua Andrého Bretona (na snímku).
Toyen: Portrét surrealistického gurua Andrého Bretona
Foto: Galerie Kodl

Pro čas adventu je to ideální nabídka: kresba Josefa Lady nazvaná Štědrý večer se bude dražit v úterý 3. prosince od 18.00 hodin v galerii na pražském Senovážném náměstí, kde má sídlo aukční síň European Arts Investments. Malíř, ilustrátor, scénograf a spisovatel vytvořil vánoční motivy v desítkách variací − dětské radovánky na sněhu, Narození Páně, vánoční zvyky a obyčeje. Kresba Štědrý večer je provedena svěžím volným rukopisem a vyvolávána bude za cenu 550 tisíc korun. Více informací o aukci je k dispozici na www.europeanarts.cz.

Štědrý večer od Josefa Lady bude k mání počátkem adventu. Vyvolávací cena je 550 tisíc korun.
Foto: European Arts Investments

(S použitím aukčních katalogů)