FOTOGALERIE Školy z roku 1934 jsou dílem architekta Jana Gillara. Mají elegantní funkcionalistický kabát i do detailu promyšlené interiéry.

Být tak malým školákem, to by si člověk mohl vychutnávat moderní architekturu! Mateřská a základní škola na nároží Bílé a Božkovy ulice v pražských Dejvicích je skvostná ukázka meziválečné funkcionalistické architektury. Sice ji od roku 1934, kdy byla na volné parcele postavena, už poněkud stíní vzrostlé stromy, ale stále je při pohledu z chodníku snadno k poznání.

Z ulice to je ale jen letmé seznámení. Asi jako kdyby si gurmet pochutnával pouze pohledem do jídelního lístku. Ten pravý požitek je ukrytý uvnitř. Architekt Jan Gillar dal areálu Francouzských škol nejen elegantní funkcionalistický kabát, ale především interiéry. Promyšlené a propočítané do posledního detailu.

Takto si dal například práci s osvětlením tříd v nižším traktu, který je rovnoběžný s Bílou ulicí. Podle původního projektu tu byla obecná škola. Ta strana třídy, která je otočená na slunečnou stranu, má okna menší. Jimi vstupovalo do tříd ozdravné slunce, avšak jen v takové míře, aby nevytvářelo ostré nepříjemné světlo. Stěna odvrácená od slunce byla osazena okny velkými, zajišťujícími osvětlení učebny měkkým denním světlem. Kombinace dvojích oken zajišťovala takové prosvětlení celé místnosti, které nevrhalo žádné tmavé stíny. Je poctivé přiznat, že takové řešení bylo sice funkční a promyšlené, ale nebylo z možných variant to nejlevnější. V hlavní, vysoké budově s ním Gillar ve svém projektu rovněž počítal, ale nakonec tu byly vybudovány třídy klasické.

reklama
div class="d-box-obrazemvtxt"> Obrazem: Francouzské školy v pražských Dejvicích přejít do fotogalerie