Turistická sezona na hradě Karlštejně letos začíná o měsíc dříve, než bývalo zvykem. Navštívit můžete i soukromá apartmá šlechticů na jihočeském Rožmberku a zámku Hluboká, celoročně otevřený je také zámek Sychrov u Turnova.

Na hradě Karlštejně dnes začala turistická sezona. Nejznámější český hrad její zahájení oslavil koncertem k 700. výročí korunovace Jana Lucemburského na český trůn. V Rytířském sále vystoupil soubor Musica Bohemica.

Karlštejn zpřístupnil zatím první návštěvnický okruh, který si můžete projít v únoru vždy o víkendu mezi 10. a 15. hodinou, od 1. března pak končí prohlídky o hodinu později a konají se každý den s výjimkou pondělí.

Okruh zahrnuje dvě patra Císařského paláce a spodní podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. – 19. století. V Klenotnici si lze prohlédnout repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny. Karlštejn letos chystá i mnoho kulturních akcí, podrobně na www.hradkarlstejn.cz.

Druhá prohlídková trasa, s nejcennějšími interiéry včetně kaple svatého Kříže, bude nově otevřena až od 1. května do 6. listopadu. "Kvůli teplotě a vlhkosti můžeme tyto prostory otevírat jen mimo jarní období. Od května je riziko minimální," uvedl kastelán hradu Jaromír Kubů.

Kaple svatého kříže

Podle něj je letošní brzká otvírací doba jednou z možností, jak přilákat nové návštěvníky. Návštěvnost hradu totiž každoročně klesá o zhruba sedm procent. V roce 2010 navštívilo tuto památku o 15 tisíc lidí méně než předloni.

reklama

Přístupný je od loňského roku v zimních měsících také jihočeský hrad Rožmberk, kde si můžete prohlédnout nový okruh Soukromé pokoje. Nabízí pohled do komnat šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století a součástí prohlídky je i Anglická věž. O víkendu zde začínají prohlídky každou celou hodinu od 10. do 15. hodiny. Více na www.hrad-rozmberk.eu.

Celoročně otevřen zůstává částečně také zámek Hluboká, který lze navštívit od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Prohlídka zahrnuje soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů panství. Podrobněji na www.zamek-hluboka.eu.

Své brány na zimu nezavírá ani zámek Sychrov nedaleko Turnova. Prohlídky se tady konají každý den včetně pondělí od 10 do 14 hodin, více na www.zamek-sychrov.cz.