Mazutová kotelna v Karlíně
Foto: HN – Martin Svozílek
Mazutový kotel pro sídliště i hotel. Ze zadání, které je cítit sírou, vanadem a aromatickými heterosloučeninami, vytvořili Jan Zelený a František Bäumelt na okraji sídliště Invalidovna stavbu načichlou romantikou.

Na travnaté parcele pod železniční tratí postavili architekti nad mazutovou výtopnou betonový stan. O pevnost netřeba mít strach, střechu drží čtyř lan tah.

Sídliště pro téměř čtyři a půl tisíce lidí se začalo budovat v roce 1960 a byl to jeden z poválečných stavebních experimentů. Pro hromadnou výstavbu se tu používaly velké panely, které umožňovaly vytvářet místnosti široké až šest metrů.

Na východním konci Invalidovny rostl od roku 1964 hotel Olympik a pro nově vznikající sídliště bylo nutné zajistit dostatek tepla.

Architekt Jan Zelený jako spoluautor Olympiku znal Invalidovnu dobře. Věděl, že je to místo, kde tvůrci měli na tehdejší dobu prostor pro tvorbu, nestavělo se tady podle povinných šablon. A tak i obyčejnou průmyslovou stavbu, jakou je mazutová kotelna, pojal netradičně.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.