Zdeněk Müller, arabista
Foto: archiv Zd.Müllera
Karikatury islámu? O humoru v arabském světě, ale i o zahalování žen, sexu a dalších tabu muslimského prostředí vypráví v rozhovoru Zdeněk Müller. Arabista a historik, který žije "ve velkém světě" v Paříži a nebo - jak říká - na cestách mezi Paříží a Prahou.

Půjdete-li s nějakým arabským kamarádem plavat do bazénu, určitě si před vámi ve sprše neodloží plavky. Intimní partie si každý ostražitě hlídá před zraky druhých, říká v rozhovoru arabista Zdeněk Müller. Vysvětluje také, proč by si žádný muslim nedovolil natočit film, jako byl Život Briana.

V pražském DOXu právě probíhá výstava Middle East Europe, která prezentuje díla evropských, palestinských i izraelských umělců reagujících na blízkovýchodní konflikt. Jedno z děl představuje nacistické předválečné karikatury Židů a dává je do roviny s dnešními karikaturami muslimů a islámu, například s oním známým obrázkem proroka s bombou na hlavě. Máte i vy pocit, že lze současnou evropskou "vlnu" karikatur islámu srovnávat s útoky na Židy za nacismu? A jak to dnes vypadá s karikaturou ve Francii, nejen tou antimuslimskou?

reklama

 

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.