Dopravní značka hook turn
Foto: Zuzana Lešková
O lavičkách podél moře, které mají svá jména, o zpívajících lampách nebo o růžových dveřích se žlutou klikou. O nevšedních věcech, jež zažívá v Austrálii, píše na těchto stránkách Zuzana Lešková. V Melbourne vede výzkumný projekt na univerzitě, učí se surfovat a plánuje, že brzy celou zemi objede v karavanu.

Jezdit autem po Austrálii je opravdový zážitek. Jako by nestačilo, že se musíte udržet na levé straně silnice. Že na dálnici jsou speciálně vymezené pruhy pro cyklisty. Že se někdy silnice promění v červený pruh rudé hlíny. Unikátní pravidla platí i pro orientaci na křižovatkách.

Inspirováni Petrem Panem, na některých rozcestích můžete zahnout ve směru takzvaného "hook turn". Logika tohoto manévru je jako vše australské – totiž vzhůru nohama. Na zelenou vjedete doprostřed křižovatky. Auto posunete na levou stranu silnice. Zůstane stát a čekáte, až se rozsvítí červená. Teprve potom ostře zahnete doprava a přitom se snažíte nesrazit chodce přecházející snad ze všech stran chodníku. A jste tam. Vítejte ve správném směru jízdy.

Někdy nejlepší způsob, jak se dostat tam, kam chceme, je zamířit úplně jinam.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.