Dopravní značka hook turn
Foto: Zuzana Lešková
O lavičkách podél moře, které mají svá jména, o zpívajících lampách nebo o růžových dveřích se žlutou klikou. O nevšedních věcech, jež zažívá v Austrálii, píše na těchto stránkách Zuzana Lešková. V Melbourne vede výzkumný projekt na univerzitě, učí se surfovat a plánuje, že brzy celou zemi objede v karavanu.

Jezdit autem po Austrálii je opravdový zážitek. Jako by nestačilo, že se musíte udržet na levé straně silnice. Že na dálnici jsou speciálně vymezené pruhy pro cyklisty. Že se někdy silnice promění v červený pruh rudé hlíny. Unikátní pravidla platí i pro orientaci na křižovatkách.

Inspirováni Petrem Panem, na některých rozcestích můžete zahnout ve směru takzvaného "hook turn". Logika tohoto manévru je jako vše australské – totiž vzhůru nohama. Na zelenou vjedete doprostřed křižovatky. Auto posunete na levou stranu silnice. Zůstane stát a čekáte, až se rozsvítí červená. Teprve potom ostře zahnete doprava a přitom se snažíte nesrazit chodce přecházející snad ze všech stran chodníku. A jste tam. Vítejte ve správném směru jízdy.

Někdy nejlepší způsob, jak se dostat tam, kam chceme, je zamířit úplně jinam.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.