Markéta Nešlehová s kambodžskými dětmi
Foto: Georgi Stojkov
Nemusíte hned spasit svět. Někdy stačí prodat fotku a koupit za ni kambodžskému prckovi brýle, aby mohl chodit do školy. Způsobů, jak se zapojit do dobrovolnictví, jsou tisíce. Příběhy lidí, kteří se v dobrovolné práci našli, si přečtěte v IN magazínu Hospodářských novin ve středu 19. prosince.

"Proto jsem to nedělala, abych to mohla vyčíslit. Dělám to pro svůj dobrý pocit," říká režisérka a scenáristka Markéta Nešlehová. Váhavě připouští, že její dobrovolnictví ji stálo zřejmě statisíce na čase, který mohla věnovat placené práci.

Ona místo toho zorganizovala prodejní výstavu fotografií. Výtěžek poputuje do jedné kambodžské školy. Je jich tam totiž zoufale málo a na provoz chybí peníze.

reklama

Pomoc může mít různé podoby. Můžete se jako dobrovolník zapojit do nějaké práce nebo si tu práci zcela dobrovolně vymyslet. Třiačtyřicetiletá režisérka si na sebe upletla bič po první návštěvě Kambodže, kam odjela s manželem na dovolenou.

Výstava Děti patří do školy

Záhy zjistila to, co každý, ke komu se natahují žádostivé dětské ruce: můžete rozdat i svůj poslední dolar, ale vlastně nic nezměníte. Inspirovalo ji setkání s Američanem íránského původu, který se rozhodl postavit v Kambodži školu. Sice rychle zmizel z jejího zorného pole, myšlenka však zůstala.

„Původně jsme si s manželem říkali, že budeme pomáhat přímo tam. Pak nám ale došlo, že by to šlo i odsud. A že k tomu  použijeme mé fotky.“ Tak začala cesta k charitativní prodejní výstavě velkoplošných fotografií Děti patří do školy, která právě skončila v Praze Na Příkopě. V době uzávěrky nebylo jasné, kolik přesně vynesla, ale Markéta je přesvědčena, že dost přes sto tisíc. Navíc bude v příštím roce pokračovat v dalších českých městech.

„Jsem spokojená, jenom na vernisáži se vybralo sedmdesát tisíc, ale ten efekt je vlastně nevyčíslitelný,“ bilancuje své několikaleté úsilí. „Už se alespoň o chudé Kambodži ví. A kdybych navíc někomu pomohla v náhledu na vlastní život, byla by to největší výhra.“

Markéta Nešlehová

Nešlehová tvrdí, že v Kambodži potkala své sobecké já. To jí ale muselo dát dost práce, vždyť její pomoc obnášela také  tisíce hodin nezáživného hledání partnerů projektu. A to není zrovna moc sobecké...

„Zpřístupnit kambodžským dětem vzdělání mi připadalo smysluplné. Když jsem rozhodla, že do toho půjdu, začala jsem hledat vhodné a transparentní projekty, ke kterým bych se připojila. V roce 2010 jsem se proto do Kambodže vrátila s malou neziskovkou, ale nějak se to rozplynulo.“

Pak Markéta chvíli řešila vlastní život – adoptovala totiž dceru. „Když jsem se nadechla a zjistila, že kambodžské děti jsou pořád můj cíl, začala jsem hledat znovu.“ Začala spolupracovat s Charitou ČR a nadchla se pro projekt občanského sdružení JHP škola. „To je úžasný příběh, který rozjeli manželé Špinkovi. Skauti, kteří se rozhodli postavit v Kambodži školu. Mezi ostatními skauty vybrali pět set tisíc a od ledna už se v jejich škole děti učí,“ vypráví Nešlehová.

Ve chvíli, kdy věděla, „přes koho“ bude svou finanční pomoc realizovat, začala šetřit na třetí a zatím poslední cestu do Kambodže. Projekt se rozrostl o fotografy Georgiho Stojkova a Jana Šustera. A po návratu do Čech spěl do finále. Podařilo se. Fotografie budou vydělávat na kambodžské děti ještě v několika českých městech, pak snad i v zahraničí. A pak?

„Myšlenka, že děti patří do školy, samozřejmě přesahuje Kambodžu,“ přemýšlí Markéta. Třeba se někdo chytí? „Kdepak, to bude muset táhnout zase Nešlehová,“ směje se režisérka. A sní o Bhútánu a Keni.

 

Děti patří do školy

Výstava je složena z 20 velkoformátových oboustranných panelů s fotografiemi Kambodže a konkrétních kambodžských dětí, které potřebují pomoc.

Fotky doprovází příběhy dětí z konkrétních školních projektů (JHP a Charita ČR) a informace o Kambodžském království, jeho historii, současnosti, s důrazem na situaci tamního vzdělávání.

Všechny vystavené fotografie budou k dispozici v sériích kopií. Během výstavy si je můžete koupit za předem stanovenou cenu, po jejím skončení přes e-shop za částky mezi 200 až 300 Kč.

Výtěžek akce bude věnován na: 1. školení učitelů či vyšetření dětí s postižením a zakoupení speciálních pomůcek pro děti s postižením (Projekt Charity ČR); 2. provoz školy a koupi pole pro soběstačné školní hospodaření JHP školy v Puoku.