Část náhorní plošiny Hardangervidda se dá absolvovat po křivolaké silničce
Foto: archiv Aktuálně.cz
Skutečnou tvář Norska nepředstavují města a památky, ale příroda, hory, malebné pustiny, nezaměnitelné samoty s dřevěnými baráčky a přátelští, nicméně velmi hrdí obyvatelé. Jenže klasické zájezdy do této země většinu svébytného rázu nezachytí.

Vydáte-li se do Norska na klasickou dovolenou, většinou nepoznáte pravé Norsko. Absolvujete povinnou celodenní návštěvu Osla a některé menší obce (často například Voss), vystojíte si frontu na jeden snímek vodopádu z průvodce, projedete se po fjordu nebo s vámi autobus vysupí na nějaké parkoviště v horách a vy se kocháte přírodní scenérií. Spolu s desítkami a stovkami dalších lidí.

Můžete ale jít proti hlavnímu proudu, zapomenout na zájezdy i průvodce a vyrazit po vlastní ose. Autem, případně kombinací s cykloturistikou a pěší turistikou. Má to řadu výhod. Automobil zvládne i staré úzké silničky v horách, nepotřebuje oficiální parkoviště, ale plně mu postačí jeden z mnoha k tomu určených plácků.

S automobilem, nebo ještě lépe s kolem a na vlastních nohou, si můžete vychutnat opravdové Norsko s jeho rozlehlostí a jistou opuštěností.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.