Pavel Kapler, správce stanice Johana Gregora Mendela v Antarktidě
Foto: Pavel Kapler
Čeští vědci se opět chystají do Antarktidy. Zkoumají tam lokální klimatické podmínky odledněné severní části kontinentu. Nebojí se, že jejich plavidlo skončí uvězněné mezi krami? Ptali jste se vedoucího expedice Pavla Kaplera.

Šestnáct českých vědců a techniků nastoupí ve čtvrtek do letadla směr Santiago de Chile, které je posune ke stanici Johana Gregora Mendela v Antarktidě. Na ostrov Jamese Rosse, kde vědecká stanice Masarykovy univerzity v Brně stojí, je z Punta Arenas převeze chilské armádní plavidlo.

Minulý týden přitom až čínský vrtulník vysvobodil více než padesát vědců a turistů, kteří na Štědrý den uvízli s lodí Akademik Šokalskij v ledové antarktické pasti. Z ní je nedokázal dostat australský ani čínský ledoborec, které byly plavidlu nejblíže. Vysvobození pasažérů kvůli špatnému počasí trvalo téměř dva týdny.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.