Kolotoč
Foto: praha2015
Kolotoč plný loutek zvířat, které je možné ovládat, se až do listopadu bude točit na plzeňském náměstí. Jeho tvůrci se inspirovali starými technologiemi či animovaným filmem. Manéž doplní projekce na katedrálu sv. Bartoloměje.

Zřejmě největší výtvarný kolotoč na světě se v pátek odpoledne roztočil na náměstí Republiky v Plzni.

Manéž o půdorysu 18 krát 18 metrů plná zvířat, které lidé na nich sedící sami rozhýbávají, slibuje až do 2. listopadu zážitek na pomezí atrakce a umění. Svézt se můžete například v břiše velké ryby nebo na křídlech obrovského hmyzu.

Kolotoč vozí děti i dospělé, najednou pojme až 49 osob.

Atrakce z dílny francouzského výtvarníka Francoise Delaroziera připomíná, že se blíží rok 2015, kdy bude Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

reklama

Podle uměleckého šéfa projektu Plzeň 2015 Petra Formana, který stojí za nápadem přivézt manéž do Plzně, mají lidé v Česku jedinečnou příležitost "vrátit se do minulosti".

"Důvodem, proč je kolotoč tady, je i obrovská vazba na loutkářství, jež má v této zemi nesmírnou tradici," uvedl Forman. Pro Plzeň jsou v tomto oboru důležití dva velikáni - Josef Skupa a Jiří Trnka.

Tvůrci kolotoče se nechali inspirovat právě loutkáři, starými technologiemi či animovaným filmem.

Plzeň je teprve sedmým městem, kde se manéž s mechanickými loutkami rozjela. Dosud navštívila Paříž, Madrid, Antverpy, portugalské město Portimao, Milton Keynes v Británii a francouzské město Sénart.

Kolotoč bude v provozu každý den kromě pondělků, ve všední dny od 14:00 do 20:00, o víkendu od 13:00 do 19:00. Jedna jízda trvá tři až čtyři minuty a stojí 50 korun, k dispozici je přes 70 tisíc vstupenek.

Manéž doplní projekce na katedrálu sv. Bartoloměje, jejímž autorem je umělecká skupina 3dsense a výtvarník Josef Lepša.

Projekce na katerálu sv. Bartoloměje, foto: www.plzen2015.cz.