Sociální podnik Pragulic už ocenění SozialMarie získal, příští rok mají šanci další tuzemské projekty
Foto: Pragulic.cz
Londýn, Paříž, Berlín, Praha a nově i Atény. Míst, kde se z bezdomovců stávají turističtí průvodci, postupně přibývá. A užitek z toho mají obě strany. Lidé z ulice se cítí užiteční a něco si přivydělají, návštěvníci pak vidí trochu jiné město, než kdyby ho procházeli sami.

Turisté, kteří přijedou do Atén, se budou moci brzy rozhodnout: buď si památný Akropolis projdou sami s bedekrem, oficiálním průvodcem s deštníkem, nebo dají přednost místním bezdomovcům. I když ti je možná spíše než symbolem Atén protáhnou jinými lokalitami řecké metropole.

Projekt má budoucím průvodcům z ulice pomoci se začleněním do společnosti a zvýšit jejich šance na lepší budoucnost. Tak jako se to stalo už v jiných evropských městech.

Iniciativa vzešla z okruhu lidí kolem časopisu Schedia (v překladu Záchranný člun), který bezdomovci na ulici prodávají. Prohlídky po Aténách vedené současnými i bývalými bezdomovci budou zahrnovat mimo jiné zastávky v ubytovnách, denních centrech či v jídelnách, kam nejčastěji lidé bez domova chodí. Turisté se tak dozvědí i něco z jejich každodenního života.

reklama

Praha je napřed

Už v srpnu 2012 přišli u nás s podobným nápadem tři studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. V pražských ulicích oslovili schopné lidi bez domova a založili projekt Pragulic – Poznej Prahu jinak.

Po dvou letech existence si mohou zájemci vybrat celkem z devíti průvodců s různým životním příběhem a zaměřením na konkrétní pražskou lokalitu. Seznámit se můžou například s "pražským podsvětím" nebo tajemstvím vinohradských a žižkovských antikvariátů.

Bezdomovecké cestovce se daří. Začala nabízet i firemní teambuildingy - čtěte ZDE

"Bezdomovec programátor" je v cíli. Po čtvrtroce vydal první aplikaci z ulice - čtěte ZDE

O prohlídky je zájem nejen mezi turisty, ale i ze strany Pražanů, kteří mají jedinečnou možnost poznat svoje město z jiné perspektivy. "Zhruba polovinu klientů tvoří turisté ze zahraničí a polovinu Češi, ať už z Prahy nebo z regionů. Kromě jednotlivců a menších skupin využívají prohlídek i školy," uvedl pro IHNED.cz Ondřej Klügl, spoluzakladatel sdružení Pragulic.

Ocenění studenti

O tom, že podobné sociální aktivity mohou lidem bez domova pomoci v nelehké životní situaci, je přesvědčen i Klügl. "Po malých krůčcích se po zapojení do projektu mění život každého z našich průvodců. Jednomu z nich se dokonce díky této práci podařilo znovu navázat kontakt s vlastním dítětem," dodává. Studenti za projekt získali cenu mezinárodní soutěže Social Impact Award.

Běžná prohlídka vyjde návštěvníka Prahy na 250 korun, studenti a senioři pak zaplatí 180 korun. Na stránkách Pragulic je možné zakoupit také zážitkové aktivity, jako je například "bezdomovecký teambuilding" nebo 24 hodin bez domova na zkoušku. 

O podobné projekty je ve světě čím dál větší zájem. Svědčí o tom přibývající počet metropolí, kde si turisté mohou zaplatit netradiční prohlídku. Průvodci bez domova kromě Prahy a Atén provádějí například také v Londýně, Paříži, Berlíně nebo Barceloně.