Karel Svoboda (vlevo) a Martin Štourač na vrcholu Pik Korženěvská (7105 m n. m.) v Pamíru
Foto: Archiv
Karel Svoboda (29) a Martin Štourač (28) se vydali ve voze Nissan Patrol na půlroční expedici nazvanou One World, Two Skis. Budou putovat po zemi od Balkánu do Himálaje a na své cestě podnikat extrémní skialpinistické výstupy a prvosjezdy hor v málo prozkoumaných oblastech Albánie, Turecka, Íránu či Kyrgyzstánu. Pouť podél Hedvábné stezky by měla vyvrcholit pokusem o sjezd na lyžích z vrcholu himálajské osmitisícovky Manaslu.

Žádné vleky, žádné helikoptéry, žádní výškoví nosiči; cílem Beton Ski Teamu je lezení a následné sjíždění strmých svahů a stěn a hlavně objevování nových oblastí pro extrémní lyžování. Během minimálně 11 tisíc km dlouhé cesty chtějí Svoboda se Štouračem navštívit pouze několik vybraných pohoří a mít dostatek času na jejich prozkoumání a pokusy o obtížné prvosjezdy.

"Nechceme za každou cenu si v každé zemi, kterou projedeme, nazout lyže. Vybrali jsme si jen šest pohoří, kde chceme vylézt vždy jen na jednu horu, respektive v těch nižších poznat jednu méně známou oblast a objevit tam nové cesty," přibližuje plány dvojice právník Karel Svoboda.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.