Karel Svoboda (vlevo) a Martin Štourač na vrcholu Pik Korženěvská (7105 m n. m.) v Pamíru
Foto: Archiv
Karel Svoboda (29) a Martin Štourač (28) se vydali ve voze Nissan Patrol na půlroční expedici nazvanou One World, Two Skis. Budou putovat po zemi od Balkánu do Himálaje a na své cestě podnikat extrémní skialpinistické výstupy a prvosjezdy hor v málo prozkoumaných oblastech Albánie, Turecka, Íránu či Kyrgyzstánu. Pouť podél Hedvábné stezky by měla vyvrcholit pokusem o sjezd na lyžích z vrcholu himálajské osmitisícovky Manaslu.

Žádné vleky, žádné helikoptéry, žádní výškoví nosiči; cílem Beton Ski Teamu je lezení a následné sjíždění strmých svahů a stěn a hlavně objevování nových oblastí pro extrémní lyžování. Během minimálně 11 tisíc km dlouhé cesty chtějí Svoboda se Štouračem navštívit pouze několik vybraných pohoří a mít dostatek času na jejich prozkoumání a pokusy o obtížné prvosjezdy.

"Nechceme za každou cenu si v každé zemi, kterou projedeme, nazout lyže. Vybrali jsme si jen šest pohoří, kde chceme vylézt vždy jen na jednu horu, respektive v těch nižších poznat jednu méně známou oblast a objevit tam nové cesty," přibližuje plány dvojice právník Karel Svoboda.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.