Nejdelší tříparovou jamku světa s odpalištěm vznášejícím se 430 metrů nad greenem ve tvaru afrického kontinentu najdete v rezervaci Entabeni, zhruba 300 kilometrů od Johannesburgu.
Foto: David Turecký, Legend Golf & Safari Resort

Adrenalin při golfu? Proč ne! Se spolumajitelem sázkové kanceláře Tipsport Vratislavem Randou jsme se vydali do Jihoafrické republiky.
Uprostřed rezervace Entabeni se tam ukrývá zcela výjimečná golfová jamka - Extreme 19th.

Je to nejdelší tříparová jamka světa s odpalištěm ve výšce 430 metrů nad greenem ve tvaru afrického kontinentu.

Jsem golfový pacient, přiznal se nám před třemi lety Vratislav Randa. Když jsme ho tehdy poprvé navštívili, brousil právě formu na Augusta National, dějiště legendárního turnaje Masters a místo natolik posvátné, že se nad ním prý ostýchají prolétávat i ptáci. Dnes má Randa sice o něco lepší handicap (5,2 oproti tehdejším 6,7), jinak se toho však mnoho nezměnilo. Golfíček, jak podnikatel zelený sport láskyplně nazývá, hraje v Randově životě stále velmi významnou roli. "Už se tolik nehoním za výsledky jako dřív. Spíš teď s golfem objevuji svět," usmívá se v klubovně svého domácího hřiště Beroun Golf Resort. Lze ale muže, který si jako jediný Čech odehrál v Augustě celou osmnáctku − a k tomu ještě se šampionem Masters z roku 1988 Sandym Lylem −, vůbec ještě něčím překvapit? Lze! Ale nesmíte se bát výšek.

I golfisté občas zatouží po extrémním zážitku. A protože bungee jumping ani rafting s bagem na zádech nepřipadají v úvahu, vydávají se v posledních letech pro svou dávku adrenalinu na jih Afriky. V srdci rezervace Entabeni přibližně tři sta kilometrů severně od největšího města Jihoafrické republiky Johannesburgu leží Legend Golf & Safari Resort. Areál, který se ani zcestovalý golfista jako Randa neobává označit za "velkou golfovou výzvu", skýtá lákadla hned dvě: hřiště, na němž každou z osmnácti jamek navrhla jiná legenda světa golfu, a hlavní atrakci nazvanou Extreme 19th. Nejdelší tříparovou jamku světa s odpalištěm vznášejícím se 430 metrů nad greenem ve tvaru afrického kontinentu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.