Infografika
Foto: red.
Během adventu je ve Vídni rozestavěno až 1000 stánků. Dáte si tu typický punč, ale koupíte i vánoční ozdoby. Pokud se vypravíte na Wienerschnitzel, doporučujeme řízek jako od babičky v restauraci Figlmüller. V předvánočním období to žije i v muzejní čtvrti. S punčem v ruce tu můžete poslouchat večerní hudbu.

Praha je krásnější Vídeň, Vídeň je fungující Praha. To je známý bonmot Pavla Kohouta. Spisovatel poznal obě místa důkladně, je tedy zcela namístě mu dát za pravdu. V různých částech Vídně se budete tedy cítit jako v různých částech Prahy. Jen tu budete potkávat lidi o fous lépe oblečené, na přechodech vám řidiči budou dávat o fous častěji přednost, v obchodech bude o (celkem velký) fous větší výběr zboží, tramvaje i autobusy budou jezdit na fous přesně.

To není stížnost, protože nepochybně platí i první část bonmotu. Praha má i sedmadvacet let po sametovém převratu snovější, romantičtější atmosféru. Umí překvapit, příjemně i nepříjemně, zatímco Vídeň je dobře promazaný stroj. Hlavní město někdejší monarchie a naší rozšířené vlasti rozhodně stojí za návštěvu, a v adventním čase dokonce dvojnásob.