Vnučka Ferdinanda Peroutky a dnes podnikatelka Terezie Kaslová
Foto: HN – Václav Vašků
Vnučka Ferdinanda Peroutky a dnes podnikatelka Terezie Kaslová během novinářské kariéry často doprovázela na zahraničních cestách Václava Havla. Když jede do Velké Británie, má pocit, jako by se vracela domů. Zemí snů je pro ní Nový Zéland. "Tam jezdíte a koukáte s otevřenou pusou," říká.

Cestuje ráda, ale ne za všech okolností. Novinářku, podnikatelku a vnučku Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslovou určitě není možné spatřit, jak ráno vylézá ze stanu, ale to neznamená, že musí mít na přespání pětihvězdičkový hotel.

"Když se mohu večer osprchovat někde v čistém prostředí, tak cestuji moc ráda, baví mě to. Ať již po Česku, kde s oblibou jezdím třeba do jižních Čech nebo na jižní Moravu, nebo v zahraničí."

Během práce v obnoveném deníku Lidové noviny pobývala často ve Velké Británii a pak také doprovázela na zahraničních cestách jako novinářka prezidenta Václava Havla. Nepřekvapí, že z této doby má mnoho vzpomínek. "Bylo skvělé být v doprovodu pana prezidenta, před kterým si všichni sedali na zadek."

V současnosti cestuje především s manželem a někdy i se svými dětmi starými 38 a 39 let. Dcera, fotografka Alžběta Jungrová, si najde volno častěji, ale ani syn nepohrdne společnou dovolenou. "Být s rodinou a sdílet s blízkými věci, které se mi líbí nebo nelíbí, je pro mě hrozně fajn. Rodina je pro mě důležitá a vážím si toho, že někdy s námi cestují i dospělé děti," říká. Na takovou oddychovou dovolenou si každý ještě bere sebou knihy. "Takže třeba jen čteme a mlčíme, i to je hezké."

Co si naopak nedovede Kaslová představit, je okružní cesta lodí po moři. To by neabsol­vovala ani zadarmo. "Proti lodím jako dopravnímu prostředku nic nemám, ale loď jako místo dovo­lené nikdy."

Velká Británie: Druhý domov nikdy nezklamal

jarvis_59259ce9498ea3cb3ab70ff8.jpeg
Foto: Shutterstock

Dirigent Libor Pešek, který působil jako umělecký ředitel a šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu, o své přítelkyni Terezii Kaslové tvrdí, že někdy v minulém životě žila ve Velké Británii. Vysvětluje tak její enormně silný vztah k této zemi.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

"Už při první cestě do Británie na přelomu 70. a 80. let jsem měla pocit, že se vracím domů," říká Kaslová. "Ta země mě nikdy nezklamala, je to moje srdeční záležitost," dodává. V 90. letech tam hodně jezdila pracovně jako novinářka, posledních 15 let míří na ostrovy soukromě. "Líbí se mi Británie jako barevná země, ale i lidé − Britové, Skotové, Angličané, Irové. Mám ráda jejich smysl pro humor, nadhled, jsou poměrně vstřícní a tolerantní," míní.

Vzpomíná na příhodu, která vystihuje, jaký dojem na ni země dělá. Při cestě londýnským autobusem pozorovala dialog dvou cestujících. Jedním byla stará paní připomínající slečnu Marplovou a druhým potetovaný mladík. "Jeho bych se až bála, ale s tou šedovlasou stařenkou klábosili v naprosté pohodě." Kdykoliv sama stojí někde v Británii bezradně, vždy jí někdo nabídne pomoc. "Ta země je kombinací všeho, co vytváří úžasný celek," říká.

Nový Zéland: Země snů, kde koukáte s otevřenou pusou

jarvis_59259ce9498ea3cb3ab70ffc.jpeg
Foto: Shutterstock
reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.